O vrăjitoare de rea-credință a distrus casele-flori a zeci de căluți de pe Insula de Cristal. Un caluț curajos ajunge în grădina Selenei și îi cere ajutorul. Va reuși fetița să găsească o soluție sau Insulă de Cristal va rămâne veșnic un tărâm fără flori și căluții nu vor mai avea unde să locuiască? Ce se va întâmpla cu ei, dar cu vrăjitoarea? Intră în poveste și ajută-i să găsească răspunsurile de care au nevoie pentru a salva regatul căluților! A venit primăvara și natura înflorește.
Cât de mare v-ar fi uimirea dacă ați încerca să mirosiți o margaretă și în ea ați găsi ascuns un căluț? Selena își petrece verile îngrijind grădina cu flori a bunicii. În vacanța aceasta, însă, are parte de o vizită neobișnuită! În cea mai mare margareta din grădină, îl întâlnește pe... Raza-de-Lună, un căluț mic cât să-ncapă într-o palmă. Acesta vine de pe Insula de Cristal, care acum este un tărâm lipsit de flori după ce o vrăjitoare, cam alergică la polen, le-a distrus pe toate! Selena se oferă să găsească o soluție pentru situația în care se află noul ei prieten și asta atrage după sine conlucrarea mai multor personaje, căci întotdeauna e mai ușor când prietenii îți sunt aproape! Personajele se bazează se mai bazează și pe sprijinul micuțului cititor, care are ocazia să le ajute, completând spațiile special dedicate cu nume de flori și cifre corespunzătoare. Povestea surprinde prietenia neașteptată dintre Selena și Rază-de-Lună, o amiciție ale cărei baze sunt încrederea, respectul și afecțiunea. Rezolvarea problemelor este la fel de surprinzătoare și menține vie atenția cititorului, care, la finalul cărții, va fi invitat să devină autor și să scrie propria versiune pentru două scene care se regăsesc în poveste. Căluțul din margareta aduce în prim-plan discuții despre prietenie, spirit de echipă și încredere și constituie o lectură minunată pentru orice anotimp! Fragment din cartea "Căluțul din margareta", de Andreea Călinescu și Alexia Udriste "- Vrăjitoarea cea rea stă pe un nor negru, care se mută dintr-un loc în altul. Într-o zi, norul a ajuns lângă insula noastră. Vrăjitoarea a coborât de pe nor și când a pus piciorul pe insulă a început să strănute foarte tare. Pesemne o deranjă parfumul florilor. Atunci a început să țipe, să ne sperie și ne-a spus că le va distruge pe toate. Eu am rugat-o să nu facă asta pentru că o să rămânem fără case. Vrăjitoarea a început să râdă și a spus că pe ea nu o interesează. Ei nu îi plac florile și cu atât mai puțin mirosul lor. De la atâtea culori o durea capul și de la atâta parfum strănuta întruna. Apoi s-a urcat pe nor și, aducându-l deasupra insulei, l-a făcut și mai negru. Bieții mei prieteni s-au speriat și au fugit pe muntele de cristal. Vrăjitoarea a pornit atunci o furtună cu bucăți mari de gheață care au rupt fiecare floare. Pe urmă, cu bagheta ei magică din care ieșeau fulgere, a ars fiecare rădăcină așa încât nicio floare să nu mai crească. E atât de trist! - Dar asta este îngrozitor, a spus Selena."
