Literatură, așa cum o scrie autorul cărții acesteia, e munca grea, de Sisif fără vreme de odihnă. Retras și confuzat uneori de propria retragere, creștinul din Fratele Alexandru refuză să se ascundă într-un ghetou al răutății.
Ceartă cu multă sare strecurată în dulcele mierii rostirii. Nu se teme să forțeze limite, plimba personaje într-un spațiu părut SF, care, vai, nu ne mai este vecin de mult, ci este propriul nostru ethos de supraviețuire. Avem dinainte o încercare de vindecare a neputinței noastre de a înțelege că lumea din jur e altfel decât se vede și se prezintă, că în rană nu colcăie doar viermii toxici ai trădării rasei umane, ci și propriile crize, ori crizele de sistem din a căror explozie ne trăim agoniile zilnic. Cartea place prin provocare, scriitura și modificare permanentă de azimut. Propunere sinceră de acordare la cunoaștere de sine și a lumii, cartea îmi pare un mare câștig pentru că te obligă să-ți revezi sufletul și să ți-I postezi în stare de veghe. Merita! - Pr. Constantin Necula
