Părintele Radu Stanciu în dosarele securității. "Numai așa ne vom păstra credința în aceste vremuri" Se împlinesc 60 de ani de la trecerea la Domnul a părintelui Radu Stanciu, iar cercetarea de față se dorește a fi o restitutio in integrum – un exercițiu de recuperare a memoriei unui slujitor al Bisericii, victimă a represiunii comuniste.
După decenii în care atât el, cât și alți slujitori brăileni ai Bisericii Ortodoxe Române au fost ignorați, se cuvine să ieșim din zona mlăștinoasă a ostilității față de realitatea verificabilă și să încercăm să scoatem la lumină o istorie care pare să fi fost condamnată (încă o dată) să zacă în vrafuri de dosare necercetate. Pentru generațiile care nu au cunoscut comunismul, răspunsul demn la tentativa oricărei ideologii de a se insinua în viața cetății este cunoașterea istoriei, cercetarea arhivelor, implicarea în restituirea adevărului. Deoarece astăzi, mai mult decât oricând, în societatea noastră este cultivată tipologia funcționarului supus, a adaptabilului, ca premisă a unui neototalitarism recrudescent, am considerat că este folositor a restitui aspecte din viața părintelui Radu Stanciu și din lupta pe care a dus-o atât cu dușmanii cei din afară, cât și cu cei dinăuntru, pentru a cunoaște, prin antiteză, tipologia reactivă a omului dârz, capabil să ia hotărâri ghidat de propria sa conștiință, iar nu la ordin.
