De-a lungul secolelor, atâtea persoane cu neliniștea infinitului în suflete, transformate de iubirea divină, au consacrat propriile existente pentru cauza împărăției lui Dumnezeu. Deja pe malurile Marii Galileii, mulți s-au lăsat cuceriți de unicitatea lui lisus Hristos: erau în căutarea vindecării trupului sau a sufîetului și au fost atinși de puterea harului Său dumnezeiesc, necreat, ființial și tămăduitor.
Alții au fost „aleși" personal de Domnul lisus și au devenit Apostolii Săi. De asemenea, găsim persoane, ca Măria Magdalena și alte femei, care L-au urmat din proprie infliativă, doar din iubire, dar, asemenea ucenicului loan, au ocupat ele un loc special în inima Sa.
