Veniți și vedeți! Cu Hristos în cetate - Constatin Necula, Teofan Mada Mântuitorul nu a venit să ne ofere o religie ușurică. În primul rând, în sine, creștinismul ortodox nu este o religie, ci este un mod de viață.
E greu să trăiești cu tine toată viața. De aceea ne îndrăgostim, de aceea ne creștem copiii, de aceea ne iubim ierarhii, de aceea slujim în sobor, că singuri ne e greu. Singurătatea e o armă a diavolului. Mântuitorul vine să ne vindece de singurătatea aceasta a neiubirii, în momentul în care ne pune să asumăm alternativa aceasta. Cert este că atunci când te-a sedus Hristos nu prea mai ai alternativă decât Iisus Hristos! Învățați să folosiți Biserica în favoarea dumneavoastră! Folosiți-i toate pârghiile date de Dumnezeu la îndemână pentru mântuire, folosiți-le pentru a vă ridica sufletul din supărare și necunoaștere, din tristețe și deznădejde și mergeți înainte! Înainte, în Biserică, întotdeauna e în sus. Aceasta e taina ieșirii din neiubire. - Constatin Necula
