Am compus pentru pian în diferiți ani. Scriam câte o parte pentru băiatul meu, Eugen, care o cântă în mai multe ocazii, în concerte sau audiții ale clasei de pian Martha Paladi. La început erau piese disparate, mai multe, apoi acestea trei au vrut să se grupeze la un loc.
Le-am lăsat. Și atunci le-am numit, un titlu modest, cu ecou tradițional și iz didactic. Dar asta nu înseamnă că nu se pot cânta și separat. - Dan Dediu
