Dacă nu va învăța nimeni niciodată să visați visul nelimitat, dacă nu va învăța nimeni niciodată să inhalați respirația nărilor lui Dumnezeu, primăvara, și dacă nimeni nu va învăța să vă uitați la cerul de la miezul nopții și să contemplați conceptele veșniciei, atunci veți fi veșnic separați de Dumnezeu, de împărăția lui naturală, de frumusețea lui strălucită, de magia și încântarea lui îmbătătoare.
N-o să-l cunoașteți: niciodată. Trebuie să învățați că asta este natura adevărată a ființei voastre și când învățați asta, veți ști că Domnul Dumnezeu al ființei voastre nu încearcă să vă îndepărteze de la viață, ci să vă trezească în miezul ei. Nu se lupta pentru limitarea sa, ci străpunge prin pereții care va împiedică exprimarea.- Ramtha
