Bătrâni, tineri, bărbați, femei, copii, păcătoși, stricați sau curați - pe toți aceștia am avut datoria, dar nu numai datoria, ci obligația de a-i ierta și a-i iubi cu sfințenie. Pe toți, ca pe cei mai buni frați ai mei.
Atunci când îi slujești, oamenii te pândesc. Și te disprețuiesc dacă simt că-i minți, dacă-i înșeli, dacă te lași înșelat, dacă nu-i iubești, dacă nu-i respecți, dacă nu-i cinstești chiar și atunci când vezi că au slăbiciuni, păcate, vicii și neajunsuri. Ca un samarinean milostiv ești dator să te porți cu toți cei ce au căzut între tâlharii care i-au bătut, i-au jefuit, i-au dezbrăcat și au râs de ei. Cu sfințenie să-i privești pe oameni și cu milă, cu milă atunci când îi vezi căzuți în plăceri necurate ca pe niște leproși de care te poți molipsi și tu neputinciosule! - Justinian Chira
