Romanul Mort în Patagonia este o parabolă epică pe tema lecturii ca aventură. Începută în urma unui seminar din sală 201 a Facultății de Litere din Timișoara, peregrinarea este o incursiune în istoria descoperirii Lumii Noi, avîndu-i ca protagoniști pe Columb, Magellan și Pedro Sarmiento de Gamboa, la care se adaugă o serie de conchistadori celebri cărora lectură, ca incursiune în timp și geografii, le dă viață.
Romanul deplînge genocidul populației ona din Patagonia, al băștinașilor selknam, dar și moartea cumplită a coloniștilor debarcați în lumea inospitalieră din Tierra del Fuego în anul 1555. Prin actul magic al lecturii, cîțiva bănățeni sînt parașutați de pe o stradă timișoreană, după revoluție, în lumea secolului al XVI-lea. Efectele de umor și savoare lexicală rezultate din întîlnirea aceasta sînt irezistibile. Pornind de la celebrul roman Moby Dick, autorul imaginează Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran” ca pe Oceanul Pacific, ducînd mai departe viziunea lui Herman Melville. Alt reper-făr al călătoriei este romanul Toate pînzele sus!, iar marele galion al literaturii universale – condus de Cervantes, sub pavilionul etern al cavalerului Don Quijote de la Mancha – deschide calea către o poveste fantastică printr-o extraordinară desfășurare de jocuri culturale ale imaginației.
