,, Artă nu e o explicație . e asemenea unei filosofii prime , în sens presocratic . E o mirare poetică . Lumea povestirilor se desface singură celui care are dispoziția sufletească să asculte .
Codul e la fiecare dintre noi . De aceea e multiplu . Prietenia , iubirea , suferința , sălăștuiesc în inima fiecăruia . Povestirile nu fac decât să ne trezească acele toposuri fluide ale imaginației , să le scoată din amorțeală ... Dacă plac cuiva , înseamnă că au avut un rost în cântarea lumii .Volumul experimentează mai multe registre ( pseudo- kafkiene , romantico-fantastice , realist - ionice etc ) .și se adresează cititorului de orice vârstă , dar mai ales celui care privește lumea cu un discret spirit ludic . "
