Unele dintre textele adunate aici ar putea interesa - mi s-a părut - pe colegii mei aflați la catedră. Dincolo de reconstituirea, din fragmente și cioburi, a ceea ce,într-o viață petrecută la catedră, s-s concretizat într-un text pus pe hârtie, cititorul poate afla răspunsurile la unele, măcar, dintre întrebările pe care un tânăr intelectual și le pune în legătură cu relațiile stabilite de școală cu alte domenii ale activității socio-culturale: cu literatura, cu lingvistică, cu istoria, cu politică, cu mass-media etc.
Ca să luăm un exemplu: se constată cu ușurință (eu însumi, cu mirare), ca astăzi, după 20 de ani de libertate și democrație, problemele limbii și literaturii române sunt cam aceleași. Și astăzi disciplina de căpătâi a școlii românești se cere apărată de tot felul de agresiuni venite fie din partea celor care-și bat joc de ea "pe sticlă", fie din partea celor care n-au loc de ea să se așeze cât mai lăbărțat în curricula în care numai ei se cred îndrituiți a ființă. În consecință, un comandament: luptă pentru păstrarea loculuice i se cuvine nu trebuie să înceteze nici o clipă... Nu-mi rămâne decât să urezcelor ce vor zăbovi pe aceste pagini, colegilor care vin după mine în nobilă dar cam nabăgată în seamă profesiune de dascăl, succes în munca lor de apostolat, îndemnându-i să slijească limba și literatura română cu credința că aceasta este una dintre puținele valori ce ne-au mai rămas și de care -sper- nu ne vom înstrăina niciodată. A. Gh. Olteanu
