În 1990 a avut loc un eveniment decisiv, poate, pentru implantarea psihanalizei în România: studenții de atunci ai Facultății de Filosofie, care îngloba și psihologia, sociologia, pedagogia, au impus introducerea psihanalizei în planul de învățământ.
Printre cei nominalizați ca profesori pentru noua disciplină s-a numărat și autorul acestor rânduri. Cursul pe care l-am susținut începând cu 1991 și-a propus să ofere studenților de la filosofie atât cunoștințele de bază în psihanaliză, cât și semnificația lor filosofică. Acest curs s-a transformat spre sfârșitul anilor '90 în Filosofia inconștientului cu cele două volume ale sale, publicate de Editura Trei. Tot în 1991, am fost solicitat să țin cursul de psihanaliză la Facultatea de Psihologie a Universității Titu Maiorescu. Conceput ca o "psihologie a inconștientului", acest curs și-a propus să transmită cunoștințele esențiale despre inconștient în principalele sale ipostaze: freudiană, adleriană, jungiana și contemporană. Devenit acum carte sub titlul Introducere în psihanaliza fruidiană și postfreudiană, numitul curs se adresează nu numai studenților. Toți cei care doresc să se inițieze în psihanaliza îl pot folosi. Vasile Dem. Zamfirescu
