Noi în Biserică nu cununam femei și bărbați, ci cununam mire și mireasă, adică oameni mirunși îndată după taina Sfântului Botez. Mirunși și împărtășiți. În taina Sfintei Cununii îi vezi că se emoționează până și cei care nu cred în Dumnezeu.
Dar, să știți, Biserica cunună și astfel de bărbați sau femei! Duhul Sfânt, Care este primit atunci la cununie, poate să schimbe și viața lor. Pentru că Biserica nu este un spațiu care așteaptă, ci un spațiu care întâmpină și transmite lumii în care trăim, tot impul, atomii de convertire, atomii de miresie ai tuturor nădejdilor noastre. Cu alte cuvinte, e una dintre cerințele mele pe care o adresez celor pe care-i cunun și, în principiu, o cam țin, cu mici excepții. Când ne întâlnim, nu spun: "Părinte, iată soțul meu!", ci "Iată mirele meu!" Și "Iată, părinte, mireasa mea!" Pentru că numele de mireasă și de mire nu durează 24 de ore. Durează o viață întreagă. Ne-am pierdut cuvintele și am inventat unele care-L discriminează pe Dumenzeu. Recăpătați-vă cuvintele prin care nu-L discriminați pe Hristos sia atunci veți vedea că inclusiv Taina Cununiei oferă familiei un fundament. Toată lumea crede că familia este formată din bărbat și femeie. Iar eu am să vă spun că familia e formată din mireasa și mire, cu Hristos și cu tot ce vede Hristos de jur-împrejurul Lui ca dar al Împărăției lui Dumnezeu pentru ei. Pentru că, în sine, familia este o împărăție, care nu poate fi alienată, nici aliniată, ci poate fi doar dobândită, dezvoltată, crescută și împlinită. - Preot Constantin Necula
