Duminici în dar. Predici și gânduri De ani de zile suntem martorii vânzării la chioșcuri de interese obscure a gândirii creștine, a eludării valorilor Vieții în favoarea morții îngâmfate.
Sângele lui Hristos nu este pentru vânzători nimic, ei câștigă doar din cocaina frământăturii de iad de acum. Răsfirați printre noi, ageamii culturii umaniste au crescut în voce și diatribele lor se vând bine, strigăte pe la colțurile noului obscurantism ideologic. Tăcut, Hristos continua să facă minuni. Copiii sănătoși în ciuda unor sisteme precare de siguranță medicală, adolescenți inteligenți în ciuda linșării culturii lor cu chiștoacele culturii underground, mături municitori în ciuda îndemnului spre câștig facil, bătrâni demni în ciuda menținerii lor la limita imposibilului... Puterea unui neam începe din înțelegerea unei Evanghelii ca mod de viață, nu din ideologia de pripas, nici din sectarizarea pe purisme duhovnicești închipuite, nici pe ifose revanșarde ori zvonuri alarmiste. Suntem, așadar, atât cât împlinim Evanghelia. Nu, nu avem un Dumnezeu care ne cere fără să dea nimic... Să ne luăm în serios bucuriile, să le căutăm și să le aflăm. Și, mai ales, să le dăruim celorlalți, ei înșine fiindu-ne bucurie. E greu, veți zice. Cereți ajutor. Cel trădat și însingurat pe Cruce e Prieten de nădejde. Știe răspunsul, căci El e Răspunsul.
