Într‑o poveste palpitantă care se întinde pe toată durata Războiului Rece și ne poartă de la Moscova la New York și la Kabul, fostul agent KGB Lev Demidov încearcă să afle adevărul despre moartea soției sale, printre intrigile de spionaj ale marilor puteri, căutându‑l neobosit pe singurul om care poate desluși totul: misteriosul Agent 6.
Fragment din cartea "Agentul 6" de Tom Rob Smith "Lev suflă înspre fereastră, aburind-o. Ca un copil, își apăsă degetul pe condens și, fără să gândească, trasă schiță Statuii Libertății - o versiune rudimentară a schiței pe care o văzuse astăzi. O șterse repede cu manșetă aspră a jachetei și trase cu coada ochiului în jurul lui. Schiță ar fi fost de nerecunoscut pentru oricine în afară de el și tramvaiul era aproape gol: nu mai era decât un pasager, un bărbat așezat în față, înfofolit în atâtea straturi ca să se ferească de frig încât abia dacă i se vedea un colțișor de față. Odată asigurat că nu observase nimeni schiță, conchise că nu avea motive de îngrijorare. Atât de atent de obicei, îi venea greu să creadă că putuse să facă o greșeală atât de periculoasă. Avea prea multe arestări în miez de noapte și, chiar și când nu lucra, i se părea dificil să adoarmă. Tramvaiele erau aglomerate, exceptând zorii zilei și noaptea târziu. Pictate cu o dungă groasă pe mijloc, zornăiau prin tot orașul ca niște bomboane fierte uriașe. Adeseori, Lev nu avea altă variantă decât să urce cu forța. Aveau capacitatea de cincizeci de locuri și, de regulă, de două ori mai mulți oameni urcau în ele, cu intervalul dintre scaune plin de navetiști care se înghionteau pentru un loc. În seara aceasta Lev ar fi preferat disconfortul unui vagon plin, cu coate împungându-l în coaste și oameni împingându-se pe lângă el. În loc de asta, beneficia de luxul unui loc pe scaun, îndreptându-se spre casă, spre privilegiul unui apartament gol - nu era obligat să-și împartă locuința, un alt avantaj al profesiei sale. Statutul unui om începuse să fie determinat de spațiul pe care îl avea în jurul lui."
