„Fetița care voia să salveze cărțile este cea mai tulburătoare, fantastică și frumoasă carte pentru copii pe care am văzut-o și am citit-o vreodată. Am rămas fără grăi în fața unor ilustrații de pe altă lume, în fața unui text în norvegiană din care nu pricepeam o iotă, dar despre care am simțit într-o clipă că e cea mai minunată poveste din lume.
Și este, chiar este! Anna iubește cărțile atât de mult încât e dispusă să le citească pe toate ca să le salveze de la distrugere. Planul ei e dat peste cap de o carte specială, care nu are final. Exact așa cum am fost dată eu peste cap de cartea asta. Și cum o să fiți și voi. Și copiii voștri. Și poate și copiii lor, peste o vreme. Este genul acela de carte care rămâne cu tine toată viața. Și care te salvează de fiecare dată când o deschizi.“ (Ioana Chicet-Macoveiciuc)
