Rezumat Beau, deci exist. O calatorie filozofica in lumea vinurilor - Roger Scruton

Adaptând dictonul cartezian „Cuget, deci exist“, polivalentul autor britanic Roger Scruton își propune să recupereze potențialul filozofic și estetic cuprins în experiența vinului, dat uitării de consumismul steril al zilelor noastre.
Citește tot rezumatul cărții Beau, deci exist. O calatorie filozofica in lumea vinurilor... Împărtășindu-ne propria sa experiență, Scruton vorbește despre viciile și virtuțile alcoolului, arătând că, băut cum trebuie, vinul lărgește orizontul existențial și social al individului. În fața noastră se așterne viața unui împătimit al vinului, de la primele ispite din timpul studenției la călătoriile sale în zone cu o îndelungată tradiție viticola din Franța, Spania sau Italia. Din acest periplu plin de pitoresc și poezie se desprind pe nesimțite o sumă de întrebări filozofice, pe care autorul le adâncește în a doua parte a cărții. Aporiile rațiunii, conștiinței și ființei, prezentate prin recursul la mari filozofi occidentali și orientali, se răsfrâng și asupra modului în care înțelegem și bem vinul. Este experiența oferită de vin un fel de visare cu ochii deschiși sau asemenea artei? Scruton încheie cu un tur umoristic prin istoria filozofiei, spunându-ne ce fel de vinuri acompaniază cel mai bine lectura diverșilor filozofi. O carte ce ne va face să luăm în serios maximă „În vino veritas“. Filozof, scriitor, publicist, compozitor, realizator de emisiuni de televiziune, editor, ROGER SCRUTON (n. 1944) este una dintre cele mai marcante și mai originale personalități ale vieții intelectuale britanice. Scruton a fost profesor de filozofie la Colegiul Birkbeck din Londra și la Universitatea din Boston și a ținut cursuri la numeroase universități de prestigiu, între care Princeton, Stanford, Louvain, Oslo, Bordeaux și Cambridge. A fondat Grupul Conservator de Filozofie, care, în decursul anilor '70 și '80, a avut o puternică în fluența asupra curentelor de opinie din Marea Britanie. Articolele sale, pe teme politice, sociale și culturale, apar frecvent în presa engleză și americană. Roger Scruton a jucat un rol important în trezirea interesului, în Occident, asupra situației disidenților din țările comuniste, fiind decorat pentru sprijinirea rezistenței anticomuniste de către președintele ceh Vaclav Havel. Cărțile lui au fost traduse în peste 20 de limbi. Cărți: Land Held Hostage: Lebanon and the West, An Intelligent Person's Guide to Modern Culture, Modern Philosophy: An Introduction and Survey, Thinkers of the New Left, The Aesthetics of Music, The West and the Rest, Beauty, The Uses of Pessimism and the Danger of False Hope.

Citește mai puțin...

Aștepți momentul potrivit ca să cumperi Beau, deci exist. O calatorie filozofica in lumea vinurilor?

Nu mai pierde timpul! Am realizat pentru tine lista cu librăriile online care vând Beau, deci exist. O calatorie filozofica in lumea vinurilor și poți alege librăria cu prețul cel mai mic 💰 ca să comanzi chiar acum.

VEZI CEL MAI MIC PREȚ
Următoarea carte pe care vrei să o citești trebuie să fie Beau, deci exist. O calatorie filozofica in lumea vinurilor scrisă de Roger Scruton. Beau, deci exist. O calatorie filozofica in lumea vinurilor a apărut în anul 2014. O mulțime de cărți bune au apărut în anul 2014 (click ca să vezi lista cărților). Editura la care s-a publicat cartea Beau, deci exist. O calatorie filozofica in lumea vinurilor este editura HUMANITAS - poți vedea lista completă de cărți publicate la editura HUMANITAS aici. Cartea Beau, deci exist. O calatorie filozofica in lumea vinurilor face parte din categoria Literatura Universala. Este o carte rezonabil de groasă - are 284 de pagini. Sperăm să îți placă timpul petrecut lecturând Beau, deci exist. O calatorie filozofica in lumea vinurilor și, de asemenea, sperăm că autorul Roger Scruton, s-a ridicat la nivelul așteptărilor.
0 secunde