Muzica este un medicament ce trebuie folosit cu discernământ.
Edgar Cayce, cel mai mare medium și vindecător american, a tratat peste nouă mii de persoane, marea lor majoritate vindecându-se datorită prescripțiilor sale.
Printre acestea, muzică ocupă un loc important. Cayce consideră că mulți bolnavi - și printre cei mai gravi - puteau să fie alinați și chiar vindecați cu ajutorul muzicii. Totuși, el avertiza auditorii împotriva unei anumite muzici, care poate să-i îmbolnăvească pe cei care o ascultă.
Dorothee Koechlin de Bizemont a lucrat câțiva ani la Fundația Edgar Cayce din Statele Unite. După ce a fost ani de zile ziaristă specializată în medicină și psihologia holistică și că astrolog, ea a devenit expert în "fenomenul" Edgar Cayce.
