În zbuciumata istorie a românilor, cotropirea Transilvaniei, genocidul și holocaustul fascisto-horthyst din anii 1940-1944 constituie pagini dintre cele mai dureroase dar și pline de învățăminte.
S-a adeverit din plin că tolerarea manifestărilor revizioniste și iredentiste, conciliarismul față de extremiști pot costa foarte mult. S-a văzut că mai toți cei care au procedat așa au plătit destul de scump. Dar, în primul rând, a plătit țara, au plătit cu vitata cei care s-au aflat în ghearele horthysmului. Lecțiile istoriei sunt deosebit de actuale acum, când dinspre Ungaria și dinspre zona din inima României bate vânt neohorthyst, reînviind practicile horthyste specifice revizionismului și iredentismului, având loc tot mai des manifestări neohorhyste, care înveninează climatul actual.
