E povestea a doi copii transilvăneni, de prin părțile Bihorului, unul roman, Ionuț, iar altul evreu, Morit. Ambii sunt loviți crunt de urgia horthystă, după cedarea nordului Transilvaniei. Părinții lui Ionuț sunt uciși bestial, ca și tatăl lui Morit, acesta din urmă fiind salvat de gloanțele horthyste prin sacrificiul tatălui său.
Ionuț îl va ajuta să iasă din groapa comună. Dar nu vor avea liniște, pentru că vor fi urmăriți de către soldați horthysti și de membri ai organizație militare de tineret Levente, care le vroiau sfârșitul. Trec astfel, prin multe aventuri. Înfruntând curajoși numeroasele pericole, ajutați de oameni de bine reușesc să ajungă în România. Viața lor va lua alt curs, dar destinul le va fi asemănător, îndeosebi la final.
