Ca să aibă o viaţă cât mai lungă şi cărţile, au nevoie îngrijire după o perioadă în care au trecut prin sute şi sute de mâini. O recondiţionare, aş zice. De ce să nu le prelungim traiul?
Un bătrânel din Japonia şi-a transformat pasiunea în job. Are sediul în Tokio, locul în care aduce la viaţă cărţi vechi. Okano, vechi meseriaş japonez, poate repara toate urmele pe care timpul le-a lăsat pe o carte.
Ca să şi demonstreze cum însufleţeşte o carte, Okano ne arată cum a reparat un vechi dicţionar de japoneză de care fiica sa are nevoie.
Desigur că urmează cu stricteţe anumiţi paşi pâna ajunge la produsul dorit: scoaterea adezivului vechi, măsoară coperţile pentru a pune altele noi, elimină capetele nefolositoare, finisează.
A luat un dicţionar vechi…
…şi l-a transformat în:
Good job, Okano!



