Cea de-a șaptea carte a Corinei Ozon este o surpriză pentru cititorii ei, cărora le oferă de data aceasta o serie de inedite #instrucțiuni de asamblare, conservare, întreținere, reparare… a iubirii.
„Ne naștem cu cromozomul iubirii, strecurat cu grijă în spirală ADN, însă, dacă nu știm cum să o folosim, va acționa instinctiv și haotic. Părinții sunt cei care transmit acest pachet genetic, preluat de la generațiile anterioare. Câți dintre noi am fost învățați să vorbim despre iubire și cum să o facem?” - Corina Ozon, Despre iubire, cu instrucțiuni de folosire. „Corina Ozon e o scriitoare care are deja succes. Unii au scris chiar că se poate vorbi de «un fenomen Corina Ozon», pe de o parte pentru ritmul uluitor în care scrie și publică, pe de altă parte pentru dezinhibarea și sinceritatea scrisului ei.“ (Stelian Turlea, Amosnews.ro) „Corina Ozon este un fenomen […] o femeie care sparge barierele, o «scormonitoare de suflete».“ (Anca Murgoci, DC News) „Dincolo de toate controversele, întemeiate sau nu, timișoreanca adoptată de metropola bucureșteană a venit cu un suflu nou în literatura românească.“ (Cristian Carpenaru, Goodreads.ro) „Corina Ozon nu scrie, ci pictează. Pictează în cuvinte caractere umane și trăiri existențiale.“ (softblog.eu) „Fiecare carte scrisă de Corina reușește să îmi reamintească faptul că sunt, mai întâi de toate, Om. Că sunt vulnerabil, că am demonii și frământările mele.“ (Dragoș Filioreanu, Raftul ariciului) Fragment din cartea "Despre iubire, cu instrucțiuni de folosire" de Corina Ozon "Poate nu mai avem destulă răbdare unul cu altul, poate cerem prea mult sau poate suntem doar amorțiți. „M-au năpădit toate amintirile alea în care te îndrăgosteai până peste urechi, de nu vedeai sfârșitul. Și stările alea de iubire oarbă. Nu ca acum...", mi-a spus o altă prietenă într-o seară. Și ea are răni deschise. „Bărbații nu mai au încredere în femei și invers." Venim traumatizați, cu toate iubirile agonizând, și vrem să ne fie bine, ba chiar să fim fericiți. Jinduim după iubire, dar nu recunoaștem nici morți. Se vede de pe planeta Marte că fericirea e un lux și lumea se ferește să mai facă din ea un obiectiv. Tot mai mulți prieteni de 35 sau 40+ îmi spun că au relații bazate pe nevoi diverse, că iubirea nu e prioritară. Se întâlnesc în scop terapeutic, se ajută reciproc și stau unul cu altul ca să nu fie singuri. Acest model de neîncredere într-o relație și în modul în care se poate raporta ea la societate a stat la baza promovării prieteniei „cu beneficii". Nu poate exista o fericire continuă, altfel ne-am plictisi. Tuturor ni s-a întâmplat să avem o dezamăgire legată de o dragoste și, la rândul nostru, i-am dezamăgit pe alții. Dar a spune că nu e bine să aștepți mare lucru de la celălalt, când faci parte din viața lui și invers, mi se pare împotriva logicii. Orice tip de legătură se bazează pe un transfer, fie că e verbal, chimic, educativ, informativ, emoțional, financiar. Comunicarea tranzacțională este una dintre multele fațete ale relaționării interumane. Orice proces de comunicare este întreg atunci când există și feedback. Într-o relație fiecare investește și e firesc să aștepte să primească înapoi ceea ce a cultivat. Am fi ipocriți să spunem că nu ne pasă."
