Trei femei, trei generații - bunica, mama și fiica. Ele își spun pe rând povestea, lecția de viață, fiecare dintre ele purtând pe umeri povara trecutului celei dinainte. Destinul lor acoperă perioada postbelică și de instaurare a comunismului, până după revoluția din 1989 și anii recenți. Fragment din volum: “Au trecut, ca fumul, trei ani în care Irina și-a făcut faima de adversar al regimului, deși nu se remarcase prin nimic altceva decât critici pe față ale stării de lucruri.
Dar a fost admonestată de câteva ori și chemată la Securitate, să-și bage mințile în cap, ceea ce nu se întâmplă cu alții. - Ce treabă ai tu cu ăștia care protestează? o întrebă mamă. Tu ești altfel. - Cum altfel? întrebă Irina, aruncându-i o privire de gheață. Mi-e frică doar să nu mor înainte să apuc o schimbare. - E mai bine să-ți ții gura, fata mea. Decembrie 1989 a surprins-o, ca pe mulți din jurul ei. Ce se întâmplă era neașteptat, nesperat, aproape incredibil, urmărea la televizor zi și noapte transmisiunile non-stop și cu greu s-a convins că se întâmplă ce vede cu ochii ei. Îi invidia pe cei care avuseseră curajul să iasă în piață și să se lase împușcați în primele momente, era uluită de milionul de oameni adunați, i se făcuse pielea găina de emoție, apoi nu mai înțelegea cine în cine trage și de cine să se ferească, târziu s-a lăsat prinsă de entuziasmul mulțimii să iasă pe stradă, trecuse Anul Nou. Întrebări pe care n-avea cui să le pună o frământau fără încetare: unde se ascunseseră cei care tăiau și spânzurau înainte? Cum se transformaseră milițienii zbiri în mielușei? Cum se putea schimba un regim, dacă oameni care-l sprijiniseră pe cel dinainte preluaseră puterea? Unde se ascunseseră securiștii? Ce se întâmplă cu cei care nu credeau în schimbare? Despică cu Alin firul în patru fără să se lămurească. - Poate chiar se întâmplă ce nu ne vine să credem, i-a spus el. Ce s-a apucat să facă, Alin nu i-a mai spus. A stat de vorbă cu câțiva colegi de catedră. Domnule, uite care-i treaba, eu nu mai vreau comunism, m-am săturat, mi-a fost destul. Vreau să fac ceva, poate nu un partid, n-am încredere în astea, nici vechi, nici noi, mai degrabă un sindicat."
