"Cu conștiința că ei nu sunt singuri-slujitori, ci numai împreună-slujitori cu laicii ai misiunii Bisericii și cu conștiința că această misiune depășește în fiecare clipă granițele Bisericii sau ale creștinătății în genere, toți slujitorii Bisericii Ortodoxe, de la cel mai simplu până la cel mai de frunte, își au permanent atenția îndreptată asupra posibilităților pe care le oferă pentru eficiența slujirii lor sacerdotale, împreună-slujire a credincioșilor laici, prin exercițiul tuturor drepturilor canonice ale lor, drepturi înțelese în sensul propriu, iar nu în acela de simple concesii, pentru că întreaga lucrare mântuitoare a Bisericii nu a reprezentat și nu poate reprezenta niciodată o simplă bunăvoință clericală și cu atât mai puțin o concesie clericală." - Pr.
Prof. Dr. Liviu Stan, Poziția laicilor în Biserica Ortodoxă, prelegere susținută la Facultatea de Teologie din Heidelberg, la 20 iulie 1967
