Deși această serie este extrem de populară pe TikTok, eu nu i-am dat o șansă decât mai târziu. Am citit primul volum, „La Înălțime„, care mi-a plăcut, dar nu m-a încântat într-un mod deosebit, lucru care m-a făcut să pun pauză seriei. Lucrurile s-au schimbat cu restul volumelor, pentru că m-au prins atât de mult încât a fost imposibil să le las. Ryan și Indy mi-au schimbat perspectiva asupra seriei, dar între noi fie vorba, este o mare diferență între prima carte și restul volumelor.
Ryan este fratele lui Stevie, un star în NBA, dar un singuratic notoriu. Problema este fix aceasta, pentru că orice ascensiune profesională este legată și de viața sa personală, sau așa zice directorul echipei care ține morțiș să-l vadă om de casă. Cum cariera este (momentan) singurul lucru care contează pentru el, Ryan ajunge la concluzia că are nevoie de o iubită falsă, cu care să își impresioneze șeful și să ia postul mult visat. Indy intră în viața lui la fix – părăsită de iubit, fără un loc în care să stea, aceasta trebuie să facă un compromis și să își așeze puțin viața. Ea are un tel -dorește să devină mamă, însă pentru acest lucru are nevoie de bani… Puțin forțat de Ștevie, Ryan o acceptă pe Indy ca fiind chiriașa lui, în timp ce aceasta economisește banii pentru procedurile de fertilitate. Era vorba ca lucrurile să fie casual, să se ignore reciproc, așa până când nu au mai făcut-o și aparent, a fost „mișcarea potrivită” pentru amândoi. Indy i-a invadat viața si intimitatea lui Ryan de culoare, i-a deslușit latura misterioasă și l-a înțeles cu adevărat.
Mi-a plăcut foarte mult schimbarea lui Ryan și modul în care Indy l-a ajutat, fără să îl forțeze să facă unele lucruri. Ea este plină de energie, sociabilă și el este un grumpy cat, care dorește doar să stea în apartamentul lui. Nu interacționează nici cu echipa sa, pentru că pare forțat și impus, dar la capitolul viață amoroasă este zero. Indy o să înceapă încet încet să îi descopere traumele, să îl asculte, să îl înțeleagă și să îl facă să iasă din carapace, fără ca el să simtă că nu vrea asta. Relația lor progresează foarte natural, frumos, fix ca o relație REALĂ, nu una scrisă pe post de ficțiune.
Cred că asta impresionează foarte mult la stilul lui Tomforde – modul în care sparge tiparele, salvează sufletele rănite și aduce alinare celor care au nevoie. Nu validează sau invalidează, ci doar te face să te simți bine cu alegerile pe care le-ai făcut și te învață să te simți bine în pielea ta. Sparge tiparele aspectului fizic, ale traumelor și ale prejudecății, și asta îmi place la nebunie în ceea ce o privește.
Stați să vedeți volumul 3 cum este. O să îl iubiți. 🙂








