Recenzie ”The last thing to burn” de Will Dean

de | iun. 2, 2021 | Ficțiune, Horror și Thriller, Mister, Recenzii cărți, Suspans

O fermă izolată, un soț, o soție, un trai rudimentar, dar tihnit…

sau:

Un psihopat, o sclavă, o fermă – închisoare și un coșmar interminabil…

da, așa cred că ne apropiem mai bine de poveste.

Jane, care nu e de fapt Jane, a ajuns în Anglia în urmă cu nouă ani din Vietnam, împreună cu sora sa, și cu speranța unei vieți noi și mai bune. Doi ani au muncit din greu la o fermă, încercând să-și plătească datoriile pentru transport și intrarea ilegală în țară. Nu le-a fost ușor, dar erau împreună și aveau încă speranța că vor reuși.

foto credit: http://www.byckrobertson.com/

photo credit: http://www.byckrobertson.com/

Dar totul s-a năruit când s-a trezit vândută unui bărbat și obligată să trăiască cu acesta în casa lui izolată, fără nicio legătură cu lumea exterioară. Identitatea ei este ștearsă și este rebotezată de „soț” Jane, ca pe răposata lui mamă. A acceptat ororile și coșmarul deoarece în caz de fugă sau sinucidere a fost amenințată că sora ei va fi deportată înapoi în Vietnam.

Becoming Jane…varianta dark…

 

Acțiunea este aproape inexistentă, dar cartea îți menține atenția până la ultimul rând, are suspans și menține tensiunea la cote maxime. Este un scenariu macabru, viața lui Thanh Dao, alias Jane, este incredibil de greu de digerat. N-are voie nici să trăiască, nici să moară. Doar să se supună. Și deși și-a depășit demult limitele rezistenței, nu poate renunța, nu-și permite să își asume vina de a-și condamna sora. Timp de șapte ani strânge din dinți și se târăște la propriu pentru a nu deranja dispoziția monstrului. Știe că fuga în situația ei este aproape imposibilă. Ar putea să scape apelând la sinucidere și de câteva ori ia în serios această variantă. Dar n-o face, nu-și trădează sora.

Dar lucrurile se schimbă, și deși credea că mai rău de atât nu se poate, viața și monstrul cu care împarte patul îi demonstrează că orice e posibil. Rămâne însărcinată și urăște copilul care crește în interiorul ei inițial, dar maternitatea ei se trezește la viață și îi schimbă radical prioritățile și ordinea persoanelor care contează.

Sinuciderea nu mai e opțiune. Doar evadarea îi poate oferi siguranță copilului. Nu mai e singură, nu mai răspunde doar de propria viață. Acum și alte vieți atârnă de același fir de păr.

Este remarcabil cât de bine a reușit autorul să redea imaginea monstrului fără a apela la multe scene violente. Este la fel de bine redată starea emoțională a victimei, teroarea pe care o trăiește zilnic. Dar imaginea de ansamblu este terifiantă: trafic de persoane, sechestrare, răpire, violuri, dependență, maltratare, abuz, control, cruzime. Și totuși pe lângă tot acest coșmar, este povestea curajului și rezistenței unei femei, a refuzului ei de a renunța și a dragostei ei necondiționate.

Titlu: THE LAST THING TO BURN
Autor: Will Dean
An apariție : 2021
Editura: ATRIA/EMILY BESTLER BOOKS
Nr. Pagini: 256
Limba: Engleză
Gen Literar: Crime, Thriller, Mistery
Nota recenzorului: 8 / 10
Vizualizari recenzie: 2286

Alte recenzii de la Will Dean:

Îți plac concursurile cu cărți? 😁

Află primul când lansăm un concurs nou! Primești un email de la noi doar atunci când lansăm un concurs cu și despre cărți!

Alte recenzii care ți-ar plăcea:

Recenzie „Fiica din Spania” de Lorena Hughes
Recenzie „Fiica din Spania” de Lorena Hughes

Fiica din Spania este un roman cu nuanțe romantice împletite cu nuanțe suave de thriller ce ne poartă pașii în cercetare, descoperire și iertare. Lorena Hughes ne arată că o pierdere nu vine niciodată fără o compensație. Dacă această compensație este pe măsura pierderii acest lucru rămâne de văzut în funcție de așteptările și de năzuințele primitorului dar, mai ales, de deschiderea sufletului acestuia față de nou și renaștere

Recenzie „Sora din umbră” de Claire Douglas
Recenzie „Sora din umbră” de Claire Douglas

Sora din umbră este un thriller plin de suspans dar, mai ales, plin de răsturnări de situație. Claire Douglas maiestuos învăluie povestea în mister, indicii și descoperiri neașteptate menite a ne demonstra că, de multe ori, adevărul este exact sub nasul nostru și doar orbirea din dragoste ne momește în a nu vedea ceea ce întotdeauna a stat sub ochii noștri.

Recenzie ”Graceless Heart” de Isabel Ibañez
Recenzie ”Graceless Heart” de Isabel Ibañez

Dragostea este cea mai periculoasă formă de magie. Ravenna Maffei este sculptoriță, însă adevăratul ei secret este magia care îi curge prin vene. În Italia secolului al XV-lea, un asemenea dar înseamnă condamnare la moarte. Pentru a-și salva fratele, Ravenna participă...

0 0 votes
Article Rating
Angela este redactor Booknation.ro de 7 ani, 6 luni, 4 zile și a scris până acum 623 articole. Se află pe poziția 3 din 19 de redactori. Dacă îți place acest articol, poți vedea toate articolele scrise de Angela aici. Angela are și un blog pe care scrie - îl găsești aici.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comentarii
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments