„Când putem să mâncăm mai încet și să ne bucurăm cu adevărat de hrana noastră, viața are o calitate mult mai profundă. […] Când mănânc astfel, nu sunt hrănit doar fizic, ci și spiritual.
Modul în care mănânc influențează tot ce fac ulterior în restul zilei. Timpul în care mâncam este la fel de important pentru meditație ca și timpul dedicat meditației mersului sau celei în postura așezată. Este o șansă de a primi numeroasele daruri ale Pământului de care nu am beneficia dacă mintea noastră ar fi în altă parte.“ - Thich Nhat Hanh Thich Nhat Hanh este unul dintre cei mai cunoscuți și respectați maeștri Zen din lumea contemporană, poet și activist pentru pace și drepturile omului, nominalizat în anul 1967 la Premiul Nobel pentru Pace. Este supranumit ,,celălalt Dălai Lama“. Fragment din volum: “A MÂNCA ÎN MOD CONȘTIENT ESTE O PRACTICĂ Când mâncam, trebuie să fim prezenți acolo sută la sută. A mânca în mod conștient este o practică. Dacă alegem să bem o ceașcă de ceai în mod conștient, plăcerea de a bea ceaiul va fi mai mult decât dubla, deoarece suntem cu adevărat acolo, iar ceaiul este de asemenea cu adevărat acolo. Viața este reală; ea nu mai este un vis atunci când apare conștientă. MĂNÂNCĂ ÎN TĂCERE Uneori poate fi de ajutor să mâncăm în tăcere pentru a practica mâncatul conștient. Astfel ne putem concentra atenția asupra respirației, a mâncării și a celor care ne țin companie, cu scopul de a deveni pe deplin prezenți aici și acum.”
