"Mulți dintre noi petrec foarte mult stând așezați – prea mult timp. Stăm așezați la serviciu, stăm așezați la computer, stăm așezați în mașină. A sta așezat, în cartea aceasta, înseamnă a sta în așa fel încât să te bucuri de faptul că stai așezat, a sta într-un mod relaxat, cu mintea trează, calmă și limpede.
Asta numim noi a sta așezat, și e nevoie de puțină instruire și de puțină practică." - Thich Nhat Hanh Cartea oferă direcții clare și simple și inspirație pentru oricine vrea să exploreze meditația mindfulness. Autorul prezintă instrucțiuni detaliate, exerciții de respirație și de vizualizare, precumși povești și viziuni personale. O carte perfectă pentru începătorii în meditația în poziție așezat și pentru cei care vor să-și aprofundeze practica spirituală. Thich Nhat Hanh este unul dintre cei mai cunoscuți și respectați maeștri Zen din lumea contemporană, poet și activist pentru pace și drepturile omului, nominalizat în anul 1967 la Premiul Nobel pentru Pace. Este supranumit "celălalt Dălai Lama". Fragment din volumul "Cum să stai așezat" de Thich Nhat Hanh: “STÂND AȘEZAȚI ÎN ÎNCHISOARE Una dintre studentele mele vietnameze a studiat literatura engleză la Universitatea Indiană, după care s-a întors în Vietnam și s-a călugărit. Călugărița fiind, a încercat în multe feluri să ușureze suferința din viața de zi cu zi a oamenilor. A fost arestată de poliție și dusă la închisoare din cauza acțiunilor ei. În celula sa a practicat meditația în poziție așezat. Era dificil, deoarece gardienii vedeau în asta o acțiune provocatoare. Aveau impresia că îi sfida prin faptul că stătea așezată în pace. Așa că ea aștepta căderea nopții, când se stingeau toate luminile, ca să poată sta așezată ca un om liber. Cei care au închis-o încercau să o controleze. A trebuit să practice meditația ca să nu-și piardă mințile; faptul de a sta așezată în felul acesta a ajutat-o să își creeze spațiu în inimă. De asemenea, i-a învățat și pe alți deținuți cum să stea așezați și să respire, așa încât să sufere mai puțin. În forma ei exterioară, era captivă în închisoare. Cu toate acestea, era complet liberă. Dacă poți sta în felul acesta, zidurile nu mai există. Ești în contact cu întregul univers. Ai mai multă libertate decât oamenii de afară, care se întemnițează singuri cu agitația și furia lor. Oamenii pot încerca să fure multe lucruri de la noi, dar nu ne pot fura determinarea și practică."
