Carte

Ganduri si miride

de Constantin Necula

Ganduri si miride, Constantin Necula – copertă

Compară prețurile și alege oferta

Se încarcă ofertele din librării…

Rezumat Ganduri si miride – Constantin Necula

Carte disponibilă, dar fără autograful autorului! Discursul și scrierile Părintelui Constantin Necula se plasează, mai întotdeauna, în mediul „riscului seducției”, fiind bucurie și durere deopotrivă. Prin modul său dezinvolt, absolut original de a-L prezenta pe Hristos, el face o figură de marginal, de rebel într-ale mărturisirii, clamând cu înverșunare neaderentă la limbajul de lemn, la locurile comune ale propovăduirii lui Dumnezeu. Pentru Părintele Constantin și, totodată, pentru cititorul său, Hristos nu e doar un refugiu, o alternativă, ci o alianță, o rotunjire a sensului vieții, unic adăpost împotriva morții. În mărturisirea sa, Părintele reușește, aproape de fiecare dată, să scape de capcana clișeelor, într-un metabolism cultural – corolar teologiei – de excepție, care produce liniște, bucurie, și acea binecuvântată tulburare de a afla mai mult, mai serios, despre Hristos. Temele abordate de Părintele Constantin sunt diverse, pornind de la preocuparea pentru copii (mărturie stau volumele de povestiri și nu numai, adresate acestui segment), trecând prin locurile cele mai puțin bătătorite de pastorația comodă, convențională (spațiul maidanelor, al spatelui blocurilor, al provocărilor străzii), până la contaminarea cu accente scolastice, didacticiste, dintre cele mai riguros punctate științific și teologic. Cartea aceasta se adresează deopotrivă rațiunii și sufletului. Nu e, în fond, decât încă o încercare a Părintelui Constantin de a spune oamenilor cu care s-a identificat adesea în perimetrul misiunii sale că Dumnezeu încă mai așteaptă la cotitura inimii noastre, pentru a ni Se dărui, ca împlinire a căutărilor fiecăruia dintre noi. Ea, cartea, cuprinde parte din întrebările și răspunsurile urzite în cadrul conferințelor Părintelui, desfășurate în ultimii ani în diferite centre ale țării, ordonate după câteva teme predilecte: Ortodoxia de bun simț, Creștinul. Profilul mărturisitorului, Prietenia și ispitele „neprietenului” ei, Viața de familie, Postul său înfrânarea ca dar de la Dumnezeu. De aceea ea ni se dezvăluie că încă o carte vorbită, de o adresabilitate vioaie, familiară, prieten de nădejde în vreme de restriște sufletească.

Aștepți momentul potrivit ca să cumperi Ganduri si miride?

Nu mai pierde timpul! Am realizat pentru tine lista cu librăriile online care vând Ganduri si miride și poți alege librăria cu prețul cel mai mic ca să comanzi chiar acum.

VEZI CEL MAI MIC PREȚ

Întrebări frecvente despre Ganduri si miride

Cine a scris cartea Ganduri si miride?

Ganduri si miride a fost scrisă de Constantin Necula.

În ce an a apărut Ganduri si miride?

Ganduri si miride a apărut în anul 2016. Vezi și topul de cărți din 2016.

Câte pagini are Ganduri si miride?

Ganduri si miride are 220 de pagini.

La ce editură a apărut Ganduri si miride?

Ganduri si miride a fost publicată la editura AGNOS.

Există Ganduri si miride în format PDF?

Poți verifica Ganduri si miride în format PDF.

Cărți scrise de Constantin Necula

Ai mai jos lista de cărți scrise de Constantin Necula. Click pe oricare pentru a vedea mai multe detalii.