Carte

In cautarea unitatii

de O.P. Ghai

In cautarea unitatii, O.P. Ghai – copertă

Compară prețurile și alege oferta

Se încarcă ofertele din librării…

Rezumat In cautarea unitatii – O.P. Ghai

Această carte se dorește a fi o culegere a celor mai reușite pilde de înțelepciune, prezente în scrierile religioase vii, și, de asemenea, un ghid pentru înțelegerea unității fundamentale care stă la baza tuturor religiilor. Cartea este o încercare de a spicui tot ce-i mai bun în scrierile religiilor actuale ale lumii, dar este totodată și un ghid pentru înțelegerea asemănărilor fundamentale dintre aceste religii. India este prin excelență un tărâm al diversității religioase. Patru dintre marile religii ale lumii, hinduismul, jainismul, budismul și sikhismul, s-au născut aici, iar alte cinci au venit din vestul Asiei și au cunoscut o dezvoltare înfloritoare pe pământul Indiei: zoroastrismul, iudaismul, creștinismul, islamismul și credința baha’i. Indienii sunt deschiși și către cele trei mari religii din Asia de Est, confucianismul, taoismul și shintoismul iar cartea de față conține extrase din toate aceste 12 marile religii ale lumii. Iată, de exemplu care sunt citatele din această carte ce ilustrează subiectul Fapte: FAPTE Omul își găsește locul în societate potrivit faptelor sale. După faptă, el poate fi un proscris sau un om sus-pus. Răul e mai lesne de făcut decât binele, totuși binele primește răsplata cea mai înaltă. (BUDISM) Omul se cunoaște după faptă, și tot astfel este judecat de Dumnezeu. Dumnezeu răsplătește faptele bune și le pedepsește pe cele rele. A propovădui binele, fără a-l înfăptui, nu este de niciun folos; omul trebuie să facă fapte bune, altfel va fi osândit. (CREșTINISM) Fiecare faptă bună va fi răsplătită. Numai făcând bine poate omul să cunoască bucuria adevărată a vieții și să trăiască mult. (CONFUCIANISM) Fiecare om devine ceea ce înfăptuiește. Cel ce va face bine va deveni un om bun, iar cel ce va face rău va deveni un om rău. Acțiunea, înfăptuirea binelui, este superioară inacțiunii. De aceea, în fiecare moment, omul trebuie să aleagă acțiunea pozitivă. (HINDUISM) În Ziua Judecății fiecare suflet va fi judecat după faptele sale. Faptele bune gonesc râul (ISLAMISM) Cei buni le arată celorlalți calea prin faptele lor bune. Ziua care trece nu se mai întoarce. De aceea fă binele în fiecare moment, căci nu vei mai putea întoarce înapoi ziua care a trecut, pentru a face fapta bună pe care nu ai făcut-o. (JAINISM) Fă binele în fiecare clipă, căci omul va fi judecat după lucrarea sa. (IUDAISM) Dumnezeu ține socoteala tuturor faptelor omului. Omul care face fapte bune este plăcut lui Dumnezeu. Dumnezeu este sursa tuturor faptelor bune. (SIKHISM) Prin faptele noastre bune ne apropiem de Cel Înțelept. Este important să ne menținem fizic pregătiți pentru a face fapte bune în fiecare moment. (ZOROASTRISM) Se cuvine că fiecare om să manifeste atributele lui Dumnezeu și să exemplifice prin ceea ce spune și ceea ce face dreptatea, puterea și gloria Lui. (BAHA’I)

Aștepți momentul potrivit ca să cumperi In cautarea unitatii?

Nu mai pierde timpul! Am realizat pentru tine lista cu librăriile online care vând In cautarea unitatii și poți alege librăria cu prețul cel mai mic ca să comanzi chiar acum.

VEZI CEL MAI MIC PREȚ

Întrebări frecvente despre In cautarea unitatii

Cine a scris cartea In cautarea unitatii?

In cautarea unitatii a fost scrisă de O.P. Ghai.

În ce an a apărut In cautarea unitatii?

In cautarea unitatii a apărut în anul 2011. Vezi și topul de cărți din 2011.

Câte pagini are In cautarea unitatii?

In cautarea unitatii are 74 de pagini.

La ce editură a apărut In cautarea unitatii?

In cautarea unitatii a fost publicată la editura MIX.

Există In cautarea unitatii în format PDF?

Poți verifica In cautarea unitatii în format PDF.

Cărți scrise de O.P. Ghai

Ai mai jos lista de cărți scrise de O.P. Ghai. Click pe oricare pentru a vedea mai multe detalii.