Carte

Istoria religiilor

de Irineu Mihalcescu

Istoria religiilor, Irineu Mihalcescu – copertă

Compară prețurile și alege oferta

Se încarcă ofertele din librării…

Rezumat Istoria religiilor – Irineu Mihalcescu

Irineu Mihalcescu (1874-1947) a fost o personalitate proeminenta a teologiei ortodoxe romane din vremea sa, unul dintre cei mai mari dogmatisti ai Bisericii Ortodoxe Romane, indeplinind demnitatea de mitropolit al Moldovei. A publicat numeroase si valoroase studii de dogmatica, apologetica, istoria religiilor etc.    In lucrarea Istoria religiilor, autorul ne poarta intr-o incursiune captivanta in universul divers si adesea enigmatic al credintelor umane, oferindu-ne o perspectiva interesanta asupra modului in care oamenii au cautat conexiunea cu divinul si au creat structuri religioase complexe pentru a da sens existentei lor.   Lucrarea este structurata in doua parti: politeismul si monoteismul. In prima parte sunt prezentate detalii referitoare la religiile primitivilor din Asia, Africa, America si Australia, religiile Chinei, Indiei, Japoniei, precum si religiile germanilor, romanilor etc. In partea a doua, un spatiu amplu este acordat crestinismului, fiind aduse in discutie mai intai chestiuni referitoare la persoana intemeietorului acestei religii, autorul staruind mai mult, asa cum el insusi ne atrage atentia, asupra punctelor care par mai obscure, care au fost mai controversate si care sunt de o mai mare importanta, lasand la o parte cele ce se stiu de toata lumea, cele ce nu au dat nastere la discutii, cele ce sunt de mai mica importanta.   O lectura valoroasa, atent documentata, pentru toti cei interesati de intelegerea bogata si complexa a mostenirii spirituale a umanitatii.

Aștepți momentul potrivit ca să cumperi Istoria religiilor?

Nu mai pierde timpul! Am realizat pentru tine lista cu librăriile online care vând Istoria religiilor și poți alege librăria cu prețul cel mai mic ca să comanzi chiar acum.

VEZI CEL MAI MIC PREȚ

Întrebări frecvente despre Istoria religiilor

Cine a scris cartea Istoria religiilor?

Istoria religiilor a fost scrisă de Irineu Mihalcescu.

În ce an a apărut Istoria religiilor?

Istoria religiilor a apărut în anul 2025. Vezi și topul de cărți din 2025.

Câte pagini are Istoria religiilor?

Istoria religiilor are 592 de pagini.

La ce editură a apărut Istoria religiilor?

Istoria religiilor a fost publicată la editura CARTHEMIA.

Care este cel mai mic preț pentru Istoria religiilor?

Cel mai mic preț găsit acum este 46.99 lei.

Există Istoria religiilor în format PDF?

Poți verifica Istoria religiilor în format PDF.

Cărți scrise de Irineu Mihalcescu

Ai mai jos lista de cărți scrise de Irineu Mihalcescu. Click pe oricare pentru a vedea mai multe detalii.