Carte

Mari personalitati. Sartre

de Andrew Leak

Mari personalitati. Sartre, Andrew Leak – copertă

Compară prețurile și alege oferta

Se încarcă ofertele din librării…

Rezumat Mari personalitati. Sartre – Andrew Leak

Jean-Paul Sartre a fost, fara indoiala, cel mai celebru intelectual din secolul al XX-lea, despre care s-a scris cel mai mult. A fost, de asemenea, unul dintre cei mai controversati: numele sau provoaca si azi repulsie si admiratie in egala masura. Dar cine l-a cunoscut cu adevarat? Inca de la inceput, Sartre a cultivat publicitatea si transparenta ca scuturi paradoxale ale vietii sale private. Printr-un numar impresionant de scrieri biografice, interviuri si filme, si prin abilitatile cronicaresti ale tovarasei sale de-o viata, Simone de Beauvoir, el si-a scris viata efectiv asa cum a trait-o. Problema intampinata in mod constant de biografi a fost aceea de a se elibera de autoritatea insistentei autointerpretari a lui Sartre.   In studiul sau bio-critic concis, Andrew Leak ofera deopotriva cititorilor obisnuiti si specialistilor o cale de a intelege aparentele enigme si contradictii din angajamentele extrem de publice, si uneori periculoase, ale lui Sartre. In spatele imaginilor unei vieti celebre - de la apolitismul de dinainte de razboi pana la sustinerea militantilor de stanga din anii 1970, trecand prin sprijinul intermitent oferit comunistilor francezi si ajutorul neclintit pentru toate luptele anticolonialiste - exista un singur fir neintrerupt: un atasament cvasinevrotic fata de actul in sine de a scrie. Acest studiu incearca sa urmeze acel fir, pe masura ce examineaza biografia lui Sartre prin prisma momentelor critice din viata si lucrarile sale.    Leak examineaza cu atentie si dezvaluie diferite laturi ale personalitatii lui Sartre... Aceasta carte este interesanta nu numai pentru expertii in opera lui Sartre, ci si pentru oricine este interesat de filosofia moderna, de politica, psihologie si literatura. - Richa Yadav, Metapsychology    Andrew Leak este seful catedrei de franceza de la University College, din Londra. Totodata, este si editorul prestigioasei publicatii academice Sartre Studies International. Traducere din limba engleza de Adriana Neacsu.

Aștepți momentul potrivit ca să cumperi Mari personalitati. Sartre?

Nu mai pierde timpul! Am realizat pentru tine lista cu librăriile online care vând Mari personalitati. Sartre și poți alege librăria cu prețul cel mai mic ca să comanzi chiar acum.

VEZI CEL MAI MIC PREȚ

Întrebări frecvente despre Mari personalitati. Sartre

Cine a scris cartea Mari personalitati. Sartre?

Mari personalitati. Sartre a fost scrisă de Andrew Leak.

În ce an a apărut Mari personalitati. Sartre?

Mari personalitati. Sartre a apărut în anul 2023. Vezi și topul de cărți din 2023.

Câte pagini are Mari personalitati. Sartre?

Mari personalitati. Sartre are 208 de pagini.

La ce editură a apărut Mari personalitati. Sartre?

Mari personalitati. Sartre a fost publicată la editura LITERA.

Care este cel mai mic preț pentru Mari personalitati. Sartre?

Cel mai mic preț găsit acum este 16.5 lei.

Există Mari personalitati. Sartre în format PDF?

Poți verifica Mari personalitati. Sartre în format PDF.

Cărți scrise de Andrew Leak

Ai mai jos lista de cărți scrise de Andrew Leak. Click pe oricare pentru a vedea mai multe detalii.