Carte

Mintea extinsa

de Annie Murphy Paul

Mintea extinsa, Annie Murphy Paul – copertă

Compară prețurile și alege oferta

Se încarcă ofertele din librării…

Rezumat Mintea extinsa – Annie Murphy Paul

Mintea extinsa. Puterea gandirii in afara creierului Foloseste-ti capul. Asta ne spunem cand ne confruntam cu o problema complicata sau cu un proiect dificil. Insa tot mai multe cercetari arata ca am inteles lucrurile exact pe dos.   Annie Murphy Paul spune ca solutia este sa gandim in afara creierului. O gama intreaga de resurse "extraneurale" (senzatiile si miscarile corpului, spatiile fizice in care invatam si in care muncim sau mintile celor din jur) ne poate ajuta sa ne concentram mai bine, sa intelegem mai profund si sa cream cu mai multa imaginatie.   Mintea extinsa aprofundeaza cercetarile din spatele acestei viziuni noi si interesante asupra abilitatilor umane, explorand descoperirile specialistilor in neurostiinte, ale expertilor in cognitie si ale psihologilor. Analizeaza obiceiurile artistilor, ale oamenilor de stiinta si ale autorilor care se bucura deja de rezultatele gandirii in afara creierului.   In plus, descopera istoria nespusa a modului in care artisti, oameni de stiinta si autori (de la Jackson Pollock la Jonas Salk sau Robert Caro) si-au folosit extensiile mintale ca sa rezolve probleme, sa faca descoperiri si sa creeze lucrari noi. Aceasta carte ofera o imagine noua asupra modului in care ne functioneaza mintea, fiind plina de sfaturi practice despre cum sa gandim mai bine.   Iata cateva dintre lectiile pe care le putem invata pentru a ne imbunatati modul in care gandim si pentru a ne ajuta creierul sa-si atinga adevaratul potential: • Supraincarcarea cu informatii: mintea nonconstienta este foarte vasta, colectand permanent date si identificand tipare din lumea care ne inconjoara. Senzatiile interne ale corpului (senzatiile viscerale) sunt cele care ne arata aceste tipare, iar sensibilitatea noastra la semnale poate fi sporita cu cateva exercitii simple. • Miscarea corpului: lucrul la un birou cu banda de alergare, o scurta plimbare in pauza de cafea sau chiar foiala si mazgalitul ne pot mentine atentia sporita si ideile proaspete, iar exercitiile extrem de intense pot induce o stare creativa, pe care oamenii de stiinta o compara cu consumul de droguri. • Folosirea mainilor: miscarile pe care le facem nu sunt doar niste simple gesturi. Cand sunt folosite strategic, ele ne pot imbunatati comunicarea cu altii si ne pot ajuta chiar sa gandim. Oamenii cu care vorbim au cu 50% mai multe sanse sa retina ceea ce spunem cand gesticulam. • Colectivitatea: participarea la o activitate impreuna cu alte persoane (mersul, exercitiile fizice sau o simpla masa) ne face sa cooperam mai mult si sa ne atingem mai usor obiectivele comune. • Plimbarile prin natura: petreceti timp in aer liber, minunati-va si fiti impresionati de maiestuozitatea naturii. Psihologii spun ca uimirea poate actiona ca un ,,buton de resetare" pentru creierul omenesc, eliberandu-ne din tiparele vechi si deschizandu-ne noi posibilitati.

Aștepți momentul potrivit ca să cumperi Mintea extinsa?

Nu mai pierde timpul! Am realizat pentru tine lista cu librăriile online care vând Mintea extinsa și poți alege librăria cu prețul cel mai mic ca să comanzi chiar acum.

VEZI CEL MAI MIC PREȚ

Întrebări frecvente despre Mintea extinsa

Cine a scris cartea Mintea extinsa?

Mintea extinsa a fost scrisă de Annie Murphy Paul.

În ce an a apărut Mintea extinsa?

Mintea extinsa a apărut în anul 2022. Vezi și topul de cărți din 2022.

Câte pagini are Mintea extinsa?

Mintea extinsa are 352 de pagini.

La ce editură a apărut Mintea extinsa?

Mintea extinsa a fost publicată la editura PUBLICA.

Care este cel mai mic preț pentru Mintea extinsa?

Cel mai mic preț găsit acum este 59.25 lei.

Există Mintea extinsa în format PDF?

Poți verifica Mintea extinsa în format PDF.

Cărți scrise de Annie Murphy Paul

Ai mai jos lista de cărți scrise de Annie Murphy Paul. Click pe oricare pentru a vedea mai multe detalii.