Carte

Stiinta lui DE CE 2

de Jay Ingram

Stiinta lui DE CE 2, Jay Ingram – copertă

Compară prețurile și alege oferta

Se încarcă ofertele din librării…

Rezumat Stiinta lui DE CE 2 – Jay Ingram

Știința lui DE CE 2. Răspunsuri la întrebări despre Univers, Necunoscut și noi înșine - Jay Ingram Am putea construi vreodată un lift spațial? Cum a ajuns curcubeul să aibă șapte culori? Putem merge în linie perfect dreaptă? Este adevărat că respirăm același aer pe care l-a expirat și Iulius Cezar? De ce nu mă pot gâdila singur? Pot viermii să-și digere reciproc amintirile? Trăim într-o simulare pe calculator? Ce este mecanismul din Antikythera?   Astfel de mistere au incitat imaginația oamenilor timp de secole întregi. Acum avem, în sfârșit, și răspunsurile la acestea.   În lucrarea de față, Jay Ingram ne invită într-o călătorie prin Univers, pe parcursul căreia vom explora curiozități de toate felurile. De la cele mai ascunse cotloane ale spațiului la cele mai uimitoare enigme ale istoriei și până dincolo de miracolul reprezentat de corpul nostru și natura umană, Jay ne răspunde la întrebări care au la bază descoperiri științifice, precum:   De ce este cerul albastru? Ce s-ar întâmpla dacă ar dispărea luna? Cum își curentează tiparii electrici prada?   Să fim sinceri: cine nu s-a întrebat vreodată dacă nu cumva trăim într-o simulare pe calculator sau dacă a existat cu adevărat orașul Atlantida? Mai mult decât atât, cine nu ar vrea să afle de ce pisicile cad mereu în picioare? Volumul Știința lui „DE CE" 2. Răspunsuri la întrebări despre Univers, Necunoscut și noi înșine îi va încânta și îi va fascina atât pe iubitorii de știință, cât și pe cititorii de toate vârstele, toți aceștia beneficiind de în¬treaga înțelepciune a autorului, de ilustrațiile amuzante și de realitatea năucitoare a fenomenelor prezentate (deși nu putem neglija nici mențiu¬nile surprinzătoare legate de operele de ficțiune).   JAY INGRAM, scriitor și om de televiziune canadian, a prezentat timp de 16 ani emisiunea Daily Planet difuzată pe Discovery Channel Canada, iar înainte de asta, emisiunea științifică naționala Quirks & Quarks pentru CBC Radio. A scris 15 cărți, printre care și primul volum al acestei serii, Știința lui „DE CE”. Răspunsuri la întrebări despre lumea din jur, apărut la Editura NICULESCU, în 2017. Nu a fost niciodată curentat de un tipar electric!

Aștepți momentul potrivit ca să cumperi Stiinta lui DE CE 2?

Nu mai pierde timpul! Am realizat pentru tine lista cu librăriile online care vând Stiinta lui DE CE 2 și poți alege librăria cu prețul cel mai mic ca să comanzi chiar acum.

VEZI CEL MAI MIC PREȚ

Întrebări frecvente despre Stiinta lui DE CE 2

Cine a scris cartea Stiinta lui DE CE 2?

Stiinta lui DE CE 2 a fost scrisă de Jay Ingram.

În ce an a apărut Stiinta lui DE CE 2?

Stiinta lui DE CE 2 a apărut în anul 2018. Vezi și topul de cărți din 2018.

Câte pagini are Stiinta lui DE CE 2?

Stiinta lui DE CE 2 are 176 de pagini.

La ce editură a apărut Stiinta lui DE CE 2?

Stiinta lui DE CE 2 a fost publicată la editura NICULESCU.

Care este cel mai mic preț pentru Stiinta lui DE CE 2?

Cel mai mic preț găsit acum este 23.38 lei.

Există Stiinta lui DE CE 2 în format PDF?

Poți verifica Stiinta lui DE CE 2 în format PDF.

Cărți scrise de Jay Ingram

Ai mai jos lista de cărți scrise de Jay Ingram. Click pe oricare pentru a vedea mai multe detalii.