Recenzie ”Așteaptă-mă” de Elisabeth Naughton

de | oct. 23, 2020 | Dragoste, Recenzii cărți

Pe Elisabeth Naughton am cunoscut-o prin intermediul seriei Casa Păcatelor. M-am îndrăgostit iremediabil de stilul ei de a scrie și am savurat fiecare carte din serie ca și cum ar fi fost ultima mea lectură. Urmează să scriu o recenzie și pentru această serie, însă acum aș vrea să vă propun o nouă poveste: „Așteaptă-mă”.

Povestea de dragoste este una destul de complicată. Kate suferă de amnezie, provocată de un accident de mașină petrecut cu cinci ani în urmă. Singurul sprijin al ei este familia sa, formată din soț și un copilaș. În momentul în care soțul ei moare într-un accident aviatic, viața lui Kate este dată total peste cap. Aceasta descoperă că totul a fost o minciună, că bărbatul de lângă ea a fost, de fapt, un străin, iar ea este soția dispărută a unui influent om de afaceri pe nume Ryan Harrison.

Luând legătura cu acesta, Kate este nevoită să lupte atât cu incertitudinile și temerile lui Ryan, cât și cu propriile incertitudini, pentru a descoperi ce s-a întâmplat de fapt. Apoi, Kate și Ryan hotărăsc să își unească forțele. Căutările devin periculoase în momentul în care își dau seama că cineva le sabotează fiecare pas făcut pentru a elucida misterul. Sunt dispuși să lupte împreună până la capăt, oare?

Elisabeth Naughton ne oferă dramă, dragoste, acțiune și suspans, toate adunate într-o singură carte. Știam la ce să mă aștept din partea ei, însă tot a existat acel element surpriză care m-a determinat să continui lectura pentru a afla deznodământul. Acțiunea e alertă și te ține în priză de la început până la sfârșit, iar personajele sunt atât de bine conturate, încât am plâns și am râs împreună cu ele.

Kate a avut parte de o evoluție frumoasă. A folosit handicapul de a fi amnezică în favoarea sa, reușind să își pună focusul pe celelalte simțuri. Cel mai important a fost instinctul. Kate s-a folosit de instinct pentru a reuși să depășească situațiile dificile în care a fost pusă. A dovedit că este o femeie puternică, atât prin propriile forțe, cât și cu ajutorul lui Ryan. Mi-a plăcut tare mult de ea.

Ryan a fost un nesuferit la început. Nu îmi venea să cred că se concentrează pe propriile sentimente și îi reproșează lui Kate faptul că l-a rănit prin dispariția ei. Nu arăta nici măcar un pic de compasiune. Însă, la un moment dat, atitudinea lui s-a schimbat. Mă așteptam să se întâmple asta, însă această schimbare a părut cam bruscă, din punctul meu de vedere. Ei, oricum, relația lor s-a reînchegat frumos, iar suportul pe care și l-au oferit unul altuia, m-a bucurat. Ambii au devenit mai puternici împreună.

Mi-a plăcut tare mult că suspansul a fost la cote maxime. Povestea s-a asemănat destul de mult cu un puzzle. Întotdeauna lipsea o piesă importantă dintr-o situație, chiar dacă piesele care formau chenarul erau prezente. Elisabeth Naughton a știut foarte bine cum să construiască acțiunea astfel încât cititorul să nu își dea seama cine este, de fapt, personajul negativ, până la final.

Per total, Elisabeth Naughton nu m-a dezamăgit nici de această dată. Povestea a fost fascinantă. Vă recomand să citiți și seria despre care vorbeam la început, Casa păcatelor. Este formată din trei cărți, Fructul interzis, Sclava iubirii și Legături întunecate. Singurul lucru pe care vi-l recomand este să aveți mintea deschisă, pentru că povestea din serie te lasă fără cuvinte. În ceea ce privește cartea Așteaptă-mă, vreau să vă spun că o recomand din toată inima și că sunt sigură că Elisabeth Naughton vă va încânta la fel de mult ca și pe mine. Lectură plăcută!

Titlu: AȘTEAPTĂ-MĂ
Autor: Elisabeth Naughton
An apariție : 2011
Editura: LITERA
Nr. Pagini: 343
Limba: Română
Gen Literar: Romance
Nota recenzorului: 10 / 10
Vizualizari recenzie: 2356

Alte recenzii de la Elisabeth Naughton:

Îți plac concursurile cu cărți? 😁

Află primul când lansăm un concurs nou! Primești un email de la noi doar atunci când lansăm un concurs cu și despre cărți!

Alte recenzii care ți-ar plăcea:

Recenzie ”Destine de sticlă” de Florin Anghel Vedeanu
Recenzie ”Destine de sticlă” de Florin Anghel Vedeanu

În volumul ”Destine de sticlă”, Florin Anghel Vedeanu ne propune o colecție de povești care îmbină realismul social românesc cu inserții suprarealiste. Deși eroii sunt fictivi, aspectele puse în discuție sunt de actualitate. Numele nu sunt alese la întâmplare, ele au...

Recenzie “Următorul val” de Mustafa Suleyman și Michael Bhaskar
Recenzie “Următorul val” de Mustafa Suleyman și Michael Bhaskar

Lumea pare să evolueze cu o viteză mai mare decât cea a luminii. Cu o viteză pe care omul nu o poate măsura, cu o viteză pentru care omul se ferește parcă să o numească. Este viteza tehnologiei, a inteligenței artificiale și a algoritmilor! Știm! Știm asta pentru că...

Recenzie “Micul mincinos” de Mitch Albom
Recenzie “Micul mincinos” de Mitch Albom

Aceasta este o carte despre evrei, despre inumanul Auschwitz, despre teroare și exterminare.  Este o carte dureroasă, intensă și greu de digerat.  Ce o face diferită și specială față de toate celelalte povești din această perioadă dramatică? Felul în care ficțiunea...

5 1 vote
Article Rating
Diana Cornila a fost redactor Booknation.ro și a scris 56 articole. Dacă îți place acest articol, poți vedea toate articolele scrise de Diana Cornila aici.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comentarii
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments