Aveam această serie de mult în lista mea și în ultima perioadă nu am ales decât titluri relaxante, care să nu îmi solicite neuronii foarte mult. Această carte este a doua dintr-o serie aproape infinită, din ce am văzut pe Goodreads și chiar sunt curioasă câte cărți o să traducă Editura Trei. Cred că am numărat 20 de cărți, dacă nu mă înșel, deci dacă aveți răbdare, vă urez succes.
Pentru a include puțin și din primul volum, Jade Roberts se mută în Colorado la cea mai bună prietenă a sa, Marjorie Steel. Tocmai ce a fost părăsită în fața altarului și inima îi este frântă. Are nevoie de un start nou în viață, departe de tot ceea ce o face să sufere. La aeroport este întâmpinată de Talon Steel, fratele lui Marjorie, și ceva se întâmplă instant între cei doi. Talon este foarte impunător și distant, destul de greu să stabilești o legătură cu el, însă prezența lui Jade îl afectează clar. Acesta este începutul poveștii lor de dragoste. La început, totul este doar sex și sunt foarte multe scene de dragoste destul de explicite între ei. În mare parte, acțiunea cărții se rezumă într-un mod destul de trist la sex, având totuși în plan secundar și o investigație și un trecut dureros din partea lui Talon. Aparent, acesta a suferit o traumă la vârstă de 10 ani, când i s-a întâmplat ceva groaznic, lucru care l-a marcat și i-a luat orice șansă la o viață normală, plină de dragoste. Nu a avut niciodată o prietenă, pentru el totul se rezumă la conexiunea fizică. Ce are cu Jade îl sperie și îl face să dea înapoi, însă este conștient că ceva în interiorul său seschimbă și îl face să ceară ajutor specializat, pentru a putea vorbi despre trecut și de ce nu, să se vindece. Rănile din păcâte sunt prea adânci și doar timpul ne poate spune cum o să gestioneze Talon situația și cum o să își accepta trecutul în relația cu Jade.
Povestea de dragoste dintre Jade și Talon este centrul cărții și din păcate, autoarea se concentrează foarte mult pe aceasta, populând capitolele cu unele scene de sex destul de inutile. Am înțeles că cei doi se plac, ulterior se îndrăgostesc, însă frecvența m-a deranjat puțin. Lucru care m-a făcut să continui a fost investigația în ceea ce privește trecutul lui Talon și modul în care vinovații sunt scoși la iveală, unul câte unul. Aproape fiecare carte se termină cu un indiciu, care te face să înțelegi ce s-a întâmplat și cine au fost persoanele responsabile. Ca idee, mi s-a părut interesantă, însă esența seriei lipsește. Nu am reușit să simt dragostea adevărată dintre personaje, nici din partea lui Talon, nici a lui Jade, însă am fost fermecată de această anchetă și de aflarea adevărului, pentru că m-a marcat tragedia lui Talon și mi s-a părut îngrozitoare. Scenele de dragoste nu pot spune că le-am simțit ca fiind profunde, au fost mai mult fizice, fără să avea un fundal emoțional extrem de evident.
Eu am citit deja și volumul 3, dintr-un motiv pe care nu vi-l pot explica chiar 100%, însă am vrut să văd unde se duce Helen cu acest subiect. Acum am altă problemă, pentru că Talon are 2 frați și autoarea le-a pregătit și lor câte o poveste. Ceva îmi spune că o să continui seria, atunci când voi avea nevoie de un black out total, care să mă relaxeze fără margini.
