Recenzie ” Oameni din Dublin” de James Joyce

de | aug. 15, 2016 | Recenzii cărți

Cel mai reprezentativ scriitor al Irlandei,James Joyce, ne oferă în romanul ”Oameni din Dublin” reprezentația celeilalte părți a societății, cea care de obicei trăiește din întâmplări consumate doar pe jumătate, numiți de unii ”plevușca societății” sau ”drojdia de pe fundul paharului”.

839837

Nu este nicidecum o paștizare a moravurilor sau a grotescului, ci pur și simplu o încercare de redare a unor existențe în care idealurile sunt doar basme din trecutul glorios al demult apusului popor celt. Este creoinarea de succes a oamenilor care, în lipsă de ocupație, aleg camelonismul simțămintelor trăite între bucolic și modernism, într-un patrulater aproape apatrid din care rezultă un amalgam de arivism, tragedii hilare, sentimente fugare și clipe strivite sub umbra pasului șchiop.

Nu este, nici măcar în treacăt, un spectacol al măștilor, ba dimpotrivă este unul al nemăștilor, o amplă reprezentație purtată între vecernia și utrenia umanității în ritmul oamenilor mărunți, care oscilează între propriile reguli și cele ale oamenilor puternici, siliți fiind să îngurgiteze de-a valma noianul unei lumi nebune, care se hrănește intravenos cu cioburi de iluzii și idealuri schimbate mai frecvent decât lenjeria intimă.

Nu este o lume a profitorilor decât dacă a profita este sinonim cu lupta pentru supraviețuire, mereu purtată în funcție de oportunități și capricii, de eroisme extrovertite în războaiele  nimănui, dar mai ales în cele cu propriul sine. O lume în care eroii necunoscuți sunt numărați la kilogram și la numărul de gropi comune doar pentru a se ridica numărul necesar de monumente necesare răscumpărării cruntei nepăsări.

Inegalabilul James Joyce dă dovada unei dibăcii ieșite din comun, aproape cirurgicale, însă fără a bisturiza prea mult toate aspectele societății în care a trăit, mulțumindu-se cu zugrăvirea unor caractere îndoielnice,  pe care le întâlnim la orice colț de stradă, ademenindu-ne cu surâsuri de hienă și dulcele elixir al redundantelor promisiuni plămădite într-un exces de zel al clipelor de dezgolire lăuntrică.

O carte absolut fabuloasă, pe care vi-o recomand cu drag!

Lectură plăcută!

Titlu: OAMENI DIN DUBLIN
Autor: James Joyce
An apariție : 2014
Editura: LITERA
Nr. Pagini: 240
Limba: Română
Gen Literar: n/a
Nota recenzorului: n/a
Vizualizari recenzie: 2787

Alte recenzii de la James Joyce:

Îți plac concursurile cu cărți? 😁

Află primul când lansăm un concurs nou! Primești un email de la noi doar atunci când lansăm un concurs cu și despre cărți!

Alte recenzii care ți-ar plăcea:

Recenzie ”Destine de sticlă” de Florin Anghel Vedeanu
Recenzie ”Destine de sticlă” de Florin Anghel Vedeanu

În volumul ”Destine de sticlă”, Florin Anghel Vedeanu ne propune o colecție de povești care îmbină realismul social românesc cu inserții suprarealiste. Deși eroii sunt fictivi, aspectele puse în discuție sunt de actualitate. Numele nu sunt alese la întâmplare, ele au...

Recenzie “Următorul val” de Mustafa Suleyman și Michael Bhaskar
Recenzie “Următorul val” de Mustafa Suleyman și Michael Bhaskar

Lumea pare să evolueze cu o viteză mai mare decât cea a luminii. Cu o viteză pe care omul nu o poate măsura, cu o viteză pentru care omul se ferește parcă să o numească. Este viteza tehnologiei, a inteligenței artificiale și a algoritmilor! Știm! Știm asta pentru că...

Recenzie “Micul mincinos” de Mitch Albom
Recenzie “Micul mincinos” de Mitch Albom

Aceasta este o carte despre evrei, despre inumanul Auschwitz, despre teroare și exterminare.  Este o carte dureroasă, intensă și greu de digerat.  Ce o face diferită și specială față de toate celelalte povești din această perioadă dramatică? Felul în care ficțiunea...

0 0 votes
Article Rating
Cristian Cărpenaru a fost redactor Booknation.ro și a scris 490 articole. Dacă îți place acest articol, poți vedea toate articolele scrise de Cristian Cărpenaru aici.
Subscribe
Notify of
guest

1 Comentariu
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Barbalata Mirela

Am cartea (castigata pe un blog) dar nu am citit-o inca. M-ai facut curioasa 🙂