Recenzie „Coroana” de Keira Cass

de | dec. 7, 2018 | Beletristică, Literatură Contemporană, Recenzii cărți

Încă o serie dragă se apropie de sfârșit și mă simt extrem de tristă pentru că am impresia că îmi iau rămas bun de la un prieten de suflet. Seria „Alegerea” se numără printre cele mai reușite serii citite vreodată, acest lucru se datorează și mix-ului interesant pe care Keira Cass îl pune în joc. Aproape de la primele pagini am „mirosit” niște asemănări cu „Jocurile Foamei”, însă cartea are propria sa personalitate și aduce multe elemente distincte, ce o îndepărtează de original. Un mare plus, coperțile!!! Coperțile sunt unele dintre cele mai frumoase lucrări de design pe care le-am văzut și cred că și ele te ademenesc să le citești, deoarece cu greu le poți rezista.

„Coroana” de Keira Cass este ultima carte din această serie și continuă aventurile prezentate în „Moștenitoarea”. Dacă în primele 3 cărți am stat cu sufletul la gură citind aventurile cuplului nostru preferat, Maxon și America, acum a venit rândul fiicei lor, Eadlyn, să își cunoască alesul inimii, în același fel în care părinții ei au cunoscut fericirea. Știu, poate considerați că a fost o idee inutilă de a repeta povestea din perspectiva ei, însă vă spun că totul în această serie are o ciclicitate cu scop. Nimic nu este la voia întâmplării și acțiunea cărții este gândită foarte bine, pentru a închide cercul deschis cu 5 volume în urmă. În „Moștenitoarea” Eadlyn m-a enervat enorm, fiind o răzgâiată, nedemnă de titulatura pe care o poartă. Spre final, am început să o înțeleg mai bine și pot spune că mi-a câștigat inima. „Coroana” îți da șansa să descoperi o altă față a moștenitoarei tronului, să ii cunoști temerile și să reușești să o înțelegi. Aceasta trebuie să aibă grijă de poporul ei, dar trebuie să se și concentreze asupra „Alegerii”, pentru că nu a reușit să ne convingă în volumul trecut asupra alesului ei. Practic, toată cartea se concentrează pe evoluția ei ca personaj, ca regina, ca femeie și ca iubita, toate așezate frumos într-un singur pachet. Mulțumesc Libris.ro pentru carte.

La ce mă așteptăm mai mult? Mă așteptăm ca autoarea, Keira Cass, să se concentreze în egală măsură pe partea romantică dar și pe partea politică. Se pricepe foarte bine să vorbească despre istoria universului pe care l-a creat, să o aducă pe Eadlyn în primul plan ca promotoare a unor valori și principii, însă cred că ne-a cam ignorat la partea de romance. Spun asta pentru că în trilogia inițială am avut parte de mult mai multe momente de acest gen. Fie că era vorba despre America cu Maxon sau cu Aspen, aveam parte de latura romantică, tandră, aveam un triunghi amoros și fiorii pe care tensiunea dintre ei o genera. Dar aici, lucrurile au fost super învăluite în mister și la sfârșit, sunt făcute niște alegeri la care eu sincer nu mă așteptăm. A părut pe unele locuri o acțiune grăbită și nejustificată, prea pe repede înainte și concentrată în prea puține pagini.

Acum sper să nu supăr pe nimeni cu părerile mele, dar repet, compar această carte cu primele 3 și văd foarte multe diferențe pe care nu se poate să nu le evidențiez, pentru că indiferent ce spun unii, se văd. Per total, „Coroana” de Keira Cass este o carte drăguță, simplă, care se citește repede. O recomand celor care vor neapărat să știe cum se termină seria „Alegerea”, dar nu garantez că o fie satisfăcuți la final.

Titlu: COROANA
Autor: Keira Cass
An apariție : 2018
Editura: CORINT
Nr. Pagini: 368
Limba: Română
Gen Literar: Romance
Nota recenzorului: 8 / 10
Vizualizari recenzie: 1717

Alte recenzii de la Keira Cass :

Îți plac concursurile cu cărți? 😁

Află primul când lansăm un concurs nou! Primești un email de la noi doar atunci când lansăm un concurs cu și despre cărți!

Alte recenzii care ți-ar plăcea:

Recenzie „Fiica din Spania” de Lorena Hughes
Recenzie „Fiica din Spania” de Lorena Hughes

Fiica din Spania este un roman cu nuanțe romantice împletite cu nuanțe suave de thriller ce ne poartă pașii în cercetare, descoperire și iertare. Lorena Hughes ne arată că o pierdere nu vine niciodată fără o compensație. Dacă această compensație este pe măsura pierderii acest lucru rămâne de văzut în funcție de așteptările și de năzuințele primitorului dar, mai ales, de deschiderea sufletului acestuia față de nou și renaștere

Recenzie „Sora din umbră” de Claire Douglas
Recenzie „Sora din umbră” de Claire Douglas

Sora din umbră este un thriller plin de suspans dar, mai ales, plin de răsturnări de situație. Claire Douglas maiestuos învăluie povestea în mister, indicii și descoperiri neașteptate menite a ne demonstra că, de multe ori, adevărul este exact sub nasul nostru și doar orbirea din dragoste ne momește în a nu vedea ceea ce întotdeauna a stat sub ochii noștri.

Recenzie ”Graceless Heart” de Isabel Ibañez
Recenzie ”Graceless Heart” de Isabel Ibañez

Dragostea este cea mai periculoasă formă de magie. Ravenna Maffei este sculptoriță, însă adevăratul ei secret este magia care îi curge prin vene. În Italia secolului al XV-lea, un asemenea dar înseamnă condamnare la moarte. Pentru a-și salva fratele, Ravenna participă...

0 0 votes
Article Rating
Ramona Alexandra Popescu este redactor Booknation.ro de 9 ani, 5 luni, 13 zile și a scris până acum 667 articole. Se află pe poziția 2 din 19 de redactori. Dacă îți place acest articol, poți vedea toate articolele scrise de Ramona Alexandra Popescu aici. Ramona Alexandra Popescu are și un blog pe care scrie - îl găsești aici.
Cititul este pasiunea mea si nu m-as vedea facand altceva. Orice carte reprezinta pentru mine un prilej de relaxare si nu exista un loc mai bun in care as vrea sa fiu.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comentarii
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments