Părerile mele despre Delirul nu prea au mare importanță, pentru că mai mare importanță au părerile dumneavoastră! Eu mi-am spus cuvântul! Sigur că am intenționat să iasă o carte de mare tensiune, sigur că am intenționat să iasă o carte de răsunet, însă e cazul să vă fac o mărturisire, că nu m-am așteptat, într-adevăr, la ecoul profund pe care l-a avut în masele de cititori această carte! [...] S-a mai întrebat dacă este o carte împotriva violenței.
Da! Asta a fost ideea fundamentală cu care am pornit să scriu! [...] După părerea mea, această căpetenie fascistă, Horia Sima, nu prezintă interes literar decât în măsura în care a marcat împreună cu Antonescu perioada venirii la putere, dictatura statului național legionar. Odată dispărut din istorie, Horia Sima nu mai prezintă niciun interes. [...] Chiar dacă n-ai avea intenția să faci un roman istoric, în mod fatal, aglomerând date și fapte despre personaje istorice, faci un roman istoric. Or, eu nu am scris un roman istoric! - Marin Preda
