“Marin Preda a scris, în fond, un roman pe care n-aș putea să-l numesc altfel decât romanul unei mari conștiințe. Conștiința, întâi, a unui mare prozator care judecă fără părtinire, fără mistificăie (nici măcar aceea ce se bizuie pe un tiranic senti-ment al justiției !), o istorie în care forțele se confruntă în chip dramatic; conștiința, apoi, a unui erou care crede în puterea spiritului și în mitul fericirii prin dragoste.
Destinul îl lovește de mai multe ori, însă înfrângerile nu-l împing spre negația valorilor și nu-i sălbăticesc sufletul.“- Eugen Simion
