Carte

Cartea junglei

de Rudyard Kipling

Cartea junglei, Rudyard Kipling – copertă

Compară prețurile și alege oferta

Se încarcă ofertele din librării…

Rezumat Cartea junglei – Rudyard Kipling

Printre marile cărți pentru tineret ale lumii -Călătoriile lui Guliver, Robinson Crusoe, Cuore, Winetou, romanele lui Jack London -nici una nu egalează farmecul și ingenuitatea Cărții Junglei, în care sunt prezente și aventură și dragostea și conflictele sociale, dar mai ales poezia, acest roman fiind de fapt o împlinire a visului de frumusețe literară. Fragment din romanul "Cartea junglei" de Ruyard Kipling "In neamul maimuțelor, groaza pe care o inspiră poveștile despre Kaa — uriașul piton de stâncă, hoțul care vine noaptea și se cățără neauzit pe tulpinile copacilor; cel care poate să fure din culcuș cea mai voinică maimuță; tâlharul care se preface că este o creangă putredă și care seamănă atât de bine cu aceasta, încât până și cei mai vicleni nu-și dădeau seama de primejdia care îi amenință decât în clipa când craca se încolăcea în jurul lor — este transmisă din generație în generație. Kaa era singura viețuitoare din jungla de care se temeau maimuțele, fiindcă nimeni nu-i cunoștea puterea adevărată, nimeni nu îndrăznise să-i înfrunte privirea și nimeni nu scăpase din îmbrățișarea lui. De aceea, la primul semnal de alarmă începură să alerge îngrozite, sărind pe meterezele zidurilor și pe acoperișurile caselor, în timp ce Baloo oftă ușurat, căci, deși blana lui era mult mai groasă decât a Bagheerei, avusese mult de suferit de pe urma luptei cu maimuțele."

Aștepți momentul potrivit ca să cumperi Cartea junglei?

Nu mai pierde timpul! Am realizat pentru tine lista cu librăriile online care vând Cartea junglei și poți alege librăria cu prețul cel mai mic ca să comanzi chiar acum.

VEZI CEL MAI MIC PREȚ

Întrebări frecvente despre Cartea junglei

Cine a scris cartea Cartea junglei?

Cartea junglei a fost scrisă de Rudyard Kipling.

În ce an a apărut Cartea junglei?

Cartea junglei a apărut în anul 2010. Vezi și topul de cărți din 2010.

Câte pagini are Cartea junglei?

Cartea junglei are 248 de pagini.

La ce editură a apărut Cartea junglei?

Cartea junglei a fost publicată la editura TEDIT.

Care este cel mai mic preț pentru Cartea junglei?

Cel mai mic preț găsit acum este 11.89 lei.

Există Cartea junglei în format PDF?

Poți verifica Cartea junglei în format PDF.

Cărți scrise de Rudyard Kipling

Ai mai jos lista de cărți scrise de Rudyard Kipling. Click pe oricare pentru a vedea mai multe detalii.