Carte

Miscarea pendulara

de Alberto Mussa

Miscarea pendulara, Alberto Mussa – copertă

Compară prețurile și alege oferta

Se încarcă ofertele din librării…

Rezumat Miscarea pendulara – Alberto Mussa

Alberto Mussa s-a născut în Rio de Janeiro, Brazilia, în 1961. A studiat matematica, apoi diverse limbi străine (între care arabă, tupi și Yoruba), a predat pentru o vreme poezie preislamică la Universitatea din Rio de Janeiro, a lucrat ca lexicograf și traducător. Datorită ascendenței sale (provine dintr-o familie cu origini în Liban și Palestina) Alberto Mussa a fost dintotdeauna interesat de cultură orientală și în special de literatură arabă. A debutat în 1997 cu volumul de povestiri Elegbară, urmat de romanele O trono dă rainha Jingă (Tronul reginei Jinga – 1999) și Enigma lui Qaf (publicat în 2004, i-a adus autorului sau traducerea în engleză, franceză și în alte câteva limbi străine, precum și premiile „Casa de las Americas“ și Premiul Criticilor de Artă din Sao Paulo). Mișcarea pendulară (2011) a obținut Premiul Machado de Assis pentru cel mai bun român. Încă de la începuturile lumii, a existat un triunghi amoros, iar acesta a dat naștere primei povești. Mișcarea pendulară, sau „istoria universală a adulterului“, este o incursiune amețitoare în povești de dragoste în care intervine trădarea, figurată ca deplasare/pendulare a unuia dintre parteneri spre un al treilea din afară perechii. Ecourile borgesiene sunt evidente, cum de altfel și mărturisește, ludic, Alberto Mussa, ca un semn făcut cu ochiul către cititor. * „Mișcarea pendulară este cea mai uimitoare carte apărută în toamna acestui an.“ Isabelle Ruf, Le Temps

Aștepți momentul potrivit ca să cumperi Miscarea pendulara?

Nu mai pierde timpul! Am realizat pentru tine lista cu librăriile online care vând Miscarea pendulara și poți alege librăria cu prețul cel mai mic ca să comanzi chiar acum.

VEZI CEL MAI MIC PREȚ

Întrebări frecvente despre Miscarea pendulara

Cine a scris cartea Miscarea pendulara?

Miscarea pendulara a fost scrisă de Alberto Mussa.

În ce an a apărut Miscarea pendulara?

Miscarea pendulara a apărut în anul 2012. Vezi și topul de cărți din 2012.

Câte pagini are Miscarea pendulara?

Miscarea pendulara are 256 de pagini.

La ce editură a apărut Miscarea pendulara?

Miscarea pendulara a fost publicată la editura UNIVERS.

Care este cel mai mic preț pentru Miscarea pendulara?

Cel mai mic preț găsit acum este 18.9 lei.

Există Miscarea pendulara în format PDF?

Poți verifica Miscarea pendulara în format PDF.

Cărți scrise de Alberto Mussa

Ai mai jos lista de cărți scrise de Alberto Mussa. Click pe oricare pentru a vedea mai multe detalii.