Recenzie ” Întoarcerea la Babilon” de F. Scott Fitzgerald

de | feb. 24, 2018 | Recenzii cărți

Considerată una din capodoperele literaturii americane nuvela ” Întoarcerea la Babilon”, publicată în anul 1931, este una din inestimabilele comori lăsate posterității de către scriitorul american F. Scott Fitzgerald.

Personajul principal din nuvela ” Întoarcerea la Babilon”, Charlie Wales, este unul din milioanele de personaje afectate de Marea Criză care a lovit continentul nord-american. Fost alcoolic și împătimit de opulența risipirii de bani ( aici există un anumit iz autobiografic), totuși Chearlie Wales reușește să se vindece, revenind pe o fragilă linie de plutire, decisă să lupte cu Marion Peters, cumnata sa, pentru custodia unicei sale fiice, Honoria.

Cu siguranță că această nuvelă este despre decădere, îndurerare, beznă și speranță, dar mai ales despre șuierul golului lăuntric, în care Babilonul este chiar alambicata și nesătula societate interbelică cu răni, cicătrizări și vindecări suturate în graba setei de progres și al dorinței de a uita fiecare scâncet al durerii din perioada beznei înțepătoare.

Alternând între joc și încarcerare, mimetism și luptă, personajele create în această nuvelă de către indubitabila măiestrie a scriitorului nor-american sunt deopotrivă simple și complexe, nu ca un mijloc de a deruta cititorii, ci doar pentru a putea exprima cât mai sincer și lucid cu putință ezitările vieții, cu viforul destinului, mai mereu alternând între prinos și prisos, ca un giratoriu în care, odată ce ești prins, nu poți preciza cu exactitate unde începe și unde se sfârșește această cursă nebună, cu șchiopătări și înălțări, canonizări și excomunicării, oamenii încă reușind să creadă că totul face parte din irezistibilul farmec al vieții.

Lectură plăcută!

Titlu: ÎNTOARCEREA LA BABILON
Autor: F. Scott Fitzgerald
An apariție : 2016
Editura: LITERA
Nr. Pagini: 95
Limba: Română
Gen Literar: n/a
Nota recenzorului: n/a
Vizualizari recenzie: 1930

Alte recenzii de la F. Scott Fitzgerald:

Îți plac concursurile cu cărți? 😁

Află primul când lansăm un concurs nou! Primești un email de la noi doar atunci când lansăm un concurs cu și despre cărți!

Alte recenzii care ți-ar plăcea:

Recenzie „Fiica din Spania” de Lorena Hughes
Recenzie „Fiica din Spania” de Lorena Hughes

Fiica din Spania este un roman cu nuanțe romantice împletite cu nuanțe suave de thriller ce ne poartă pașii în cercetare, descoperire și iertare. Lorena Hughes ne arată că o pierdere nu vine niciodată fără o compensație. Dacă această compensație este pe măsura pierderii acest lucru rămâne de văzut în funcție de așteptările și de năzuințele primitorului dar, mai ales, de deschiderea sufletului acestuia față de nou și renaștere

Recenzie „Sora din umbră” de Claire Douglas
Recenzie „Sora din umbră” de Claire Douglas

Sora din umbră este un thriller plin de suspans dar, mai ales, plin de răsturnări de situație. Claire Douglas maiestuos învăluie povestea în mister, indicii și descoperiri neașteptate menite a ne demonstra că, de multe ori, adevărul este exact sub nasul nostru și doar orbirea din dragoste ne momește în a nu vedea ceea ce întotdeauna a stat sub ochii noștri.

Recenzie ”Graceless Heart” de Isabel Ibañez
Recenzie ”Graceless Heart” de Isabel Ibañez

Dragostea este cea mai periculoasă formă de magie. Ravenna Maffei este sculptoriță, însă adevăratul ei secret este magia care îi curge prin vene. În Italia secolului al XV-lea, un asemenea dar înseamnă condamnare la moarte. Pentru a-și salva fratele, Ravenna participă...

0 0 votes
Article Rating
Cristian Cărpenaru a fost redactor Booknation.ro și a scris 490 articole. Dacă îți place acest articol, poți vedea toate articolele scrise de Cristian Cărpenaru aici.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comentarii
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments