Recenzie „Muguri de poezie” de Veronica Cozma, Anda Ansheen

de | feb. 18, 2020 | Recenzii cărți

După ce mi-am terminat toată curățenia de weekend, mi-am pregătit un ceai aromat de mentă lângă care am asezonat câteva fursecuri proaspete și am început să savurez Muguri de poezie

Încă de la prima pagină am simțit gustul copilăriei. M-am întors în timp, când tata îmi punea cireșe în loc de cercei și îmi spunea poveștile copilăriei lui. Ce frumos e să mai fim copii din când în când. Mulțumim autoarelor pentru oportunitate!

Această carte este plină de viață, culoare, imaginație și creativitate. Conține poezii simple, drăguțe prin felul în care sunt construite rimele și jucăușe în limbaj. Toate sunt frumos înrămate în desene viu colorate, expresive și pline de bucurie. 

M-am simțit ca Scufița Roșie care parcurge drumul prin pădure spre bunica, doar că fără obstacole de această dată, numai cu partea frumoasă. Lecturând, am călătorit alături de o buburuză “Buburuză, ruză, Să-mi fii călăuză, Pe cărarea șerpuită”, cu un arici și un melc, prin anotimpuri. 

Am făcut cunoștință la început cu Toamna “Vine, vine toamna, Frunzele coboară, Pe pământ se-adună Să facă lăcaș”  care m-a îmbelșugat cu darurile ei, apoi iarna friguroasă mi-a deschis porțile spre săniuș, ca să îmi termin, în final, călătoria cu ghioceii care scot capul afară să salute Soarele.

Cartea m-a relaxat prin intermediul versurilor și m-a purtat vizual prin tărâmuri de poveste.

O recomand mămicilor care vor să le facă cunoștință copiilor lor cu lumea magică a poeziei.

“5 cinci gheruțe, 4 patru piciorușe, 3 trei cărărușe, 2 două mărgele, 1 un nas țuguiat Demn de admirat.” Tumbălici pag. 8  și o carte numai bună de cumpărat și savurat. 

Mulțumesc autoarei Veronica Cozma și ilustratoarei Anda Ansheen că ați creat o alternativă sănătoasă pentru imaginația copiilor, în era tehnologiei.

Sper, peste 25-30 de ani să mai fie și pentru nepoții mei cineva care să aibă dorința de a crea pentru copii astfel de opere.

Titlu: Muguri De Poezie
Autor: Veronica Cozma
,
Anda Ansheen
An apariție : 2018
Editura: LIBRIS EDITORIAL
Nr. Pagini: 23
Limba: Română
Gen Literar: Carti pentru copii
Nota recenzorului: 10 / 10
Vizualizari recenzie: 2321

Alte recenzii de la Veronica Cozma:

Îți plac concursurile cu cărți? 😁

Află primul când lansăm un concurs nou! Primești un email de la noi doar atunci când lansăm un concurs cu și despre cărți!

Alte recenzii care ți-ar plăcea:

Recenzie „Fiica din Spania” de Lorena Hughes
Recenzie „Fiica din Spania” de Lorena Hughes

Fiica din Spania este un roman cu nuanțe romantice împletite cu nuanțe suave de thriller ce ne poartă pașii în cercetare, descoperire și iertare. Lorena Hughes ne arată că o pierdere nu vine niciodată fără o compensație. Dacă această compensație este pe măsura pierderii acest lucru rămâne de văzut în funcție de așteptările și de năzuințele primitorului dar, mai ales, de deschiderea sufletului acestuia față de nou și renaștere

Recenzie „Sora din umbră” de Claire Douglas
Recenzie „Sora din umbră” de Claire Douglas

Sora din umbră este un thriller plin de suspans dar, mai ales, plin de răsturnări de situație. Claire Douglas maiestuos învăluie povestea în mister, indicii și descoperiri neașteptate menite a ne demonstra că, de multe ori, adevărul este exact sub nasul nostru și doar orbirea din dragoste ne momește în a nu vedea ceea ce întotdeauna a stat sub ochii noștri.

Recenzie ”Graceless Heart” de Isabel Ibañez
Recenzie ”Graceless Heart” de Isabel Ibañez

Dragostea este cea mai periculoasă formă de magie. Ravenna Maffei este sculptoriță, însă adevăratul ei secret este magia care îi curge prin vene. În Italia secolului al XV-lea, un asemenea dar înseamnă condamnare la moarte. Pentru a-și salva fratele, Ravenna participă...

0 0 votes
Article Rating
Emanuela Istrate a fost redactor Booknation.ro și a scris 799 articole. Dacă îți place acest articol, poți vedea toate articolele scrise de Emanuela Istrate aici.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comentarii
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments