Haide să vă vorbesc despre o carte care m-a surprins într-un mod plăcut și mi-a aprins curiozitate despre autoarea Hannah Bonam-Young. Coincidența face că i-am văzut foarte des cartea nouă „Out of the Woods”, fără să știu că este partea a doua din această serie, după cartea despre care vorbim astăzi. Prin urmare, pare că lucrurile se așează frumos și probabil am găsit o altă autoare care îmi place și care a reușit să mă cucerească cu un stil simplu, dar profund.
Winnifred „Win” McNulty a fost întotdeauna extrem de independentă și nu a lăsat ca malformația pe care o are la una dintre mâini să o țină pe loc. Tânăra și-a petrecut cea mai mare parte a vieții încercând să demonstreze că poate face totul de una singură. Cu câteva mici excepții, s-a descurcat bine. Flirtul de la o petrecere cu fermecătorul Bo schimbă însă totul. Curând, Win descoperă că a rămas însărcinată și hotărăște să păstreze copilul. În vreme ce Bo este surprinzător de încântat de această provocare, Win nu este sigură dacă poate face față. Împreună, Win și Bo decid să se cunoască unul pe altul ca prieteni și nimic mai mult, în timp ce pornesc împreună în această călătorie parentală. Dar, așa cum ar fi trebuit să-și dea amândoi seama până acum, rareori viața merge conform planului, iar socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg.
Mi s-a părut o carte extrem de emoționantă și diferită, pentru că cele două personaje, Bo și Win sunt persoane cu dizabilități. Nu am mai citit niciodată o poveste cu personaje care prezintă dizabilități, drept urmare experiența a fost foarte drăguță și emoționantă, spărgând niște tipare cliseice. O idee originală, care are atât de mult sens și ajută povestea să capete o notă aparte. După o noapte antrenantă de Holloween, Win rămâne însărcinată și îl anunță pe Bo că va păstra copilul.
Mi-a plăcut FOARTE mult ideea de cunoaștere pe care au avut-o cei doi, pentru că înainte să fie părinți buni, trebuie să învețe să fie oameni buni, să se ajute și să se completeze frumos, neavând niciun fel de experiență. Oricine are dreptul la o călătorie de inițiere, însă cei doi iau decizia să pornească împreună într-o călătorie care să îi formeze ca viitori părinți – nimic mai frumos și mai simplu. Au fost foarte sinceri unul cu altul, vulnerabili și și-au permis să își spună toate problemele și fricile, asta pentru a putea dezvolta o relație frumoasă pentru copilul lor. Maturitatea lor m-a șocat și m-a emoționat într-un mod desăvârșit și nu pot să nu recomand această carte tuturor.
Inima mi s-a strâns de atâtea ori, am tresărit, suspinat și râs de atâtea ori, încât nu știu ce să vă mai spun, decât să îi dați o șansă și vă asigur că o să vă încânte. Acum sigur o să-mi comand și volumul doi pentru că simt că va urma același stil.
ACUM GĂSEȘTI CARTEA PE Corint
