Sunt o mare fană Sarah J. Maas și mai ales a acestei serii. Am citit-o acum 2 ani și am rămas vrăjită de tot universul creat, de personaje și mai ales de acțiunea care te ține cu sufletul la gură. Este un mix foarte interesant de YA cu dragoste și acțiune și pot spune cu mâna pe inimă că nu este dedicat celor mici, poate adolescenților de peste 18 ani. Este un stil care m-a prins și care m-a făcut să nu mă desprind de carte. Sarah poate să fie destul de sadică cu cititorii ei, lucru pe care nu l-am apreciat, dar sincer vorbind, probabil și eu dacă aș avea tona de talent pe care aceasta o posedă m-aș juca în fel și chip cu fanii mei, pentru a le atrage atenția.
Seria originală are 3 cărți și toate au în centru povestea de dragoste dintre Rhys și Feyre. Probabil mulți dintre voi știți deja prin ce au trecut ei pentru a fi împreună și pentru a aduce pacea între regate. „Regatul ghețurilor și al înstelării” este o nuvelă de legătură, pentru că nu îi putem spune „carte” în adevăratul sens al cuvântului din cauza numărului mic de pagini. Probabil vă întrebați legătura între ce? Pentru cei care încă nu au aflat, s-a lansat și cartea a 4-a, dedicată cuplului Nesta – Cassian și această nuvela face conexiunea între prima trilogie și povestea lor de dragoste. Probabil Editura RAO deja a achiziționat drepturile pentru traducere și abia o așteptăm în România.
„Regatul ghețurilor și al înstelării” este una ușoară, în care noi doar ne bucurăm să ne vedem personajele preferate tefere, în viață și încercând să treacă peste traumele războiului. Războiul din cartea a 3-a a fost crunt, cu pierderi mari și cu emoții puternice pentru cei care credeau că și-au pierdut oamenii dragi acolo. Cei din Inner Circle se regrupează, se vindecă și încearcă să își reclădească viața și relațiile. Singura care pare că nu poate să treacă peste esența sa și ceea ce a pierdut în război este Nesta, care urmează un stil de viață haotic, plin de jocuri de noroc, băutură și mult sex. Stilul acesta o aduce la pierzanie și o îndepărtează maxim de Cassian, care încearcă tot ce poate pentru a o face să reacționeze, să redevină persoana pe care el a văzut-o într-un anumit moment pe câmpul de luptă cu Regele Hybern. Cum încăpățânarea și dorința de autodistrugere a Nestei atinge cote maxime, Feyre ia o decizie grea și o trimite cu Cassian pentru a se antrena. De aici pornește acțiunea cărții 4, pe care trebuie neapărat să o citiți dacă va plac lecturile în engleză.
Cât despre Feyre și Rhys, aceștia încă suferă din cauza războiului și încă își amintesc un moment de agonie în care totul părea pierdut. Din fericire totul este ok acum, însă acea umbră de disperare și de teamă tot mai există în ochii Feyrei de fiecare dată când se uită la Rhys. Acesta se focuseaza foarte multe pe regat, pe oamenii lui și pe reclădirea încrederii unui popop măcinat de lupte. Evident, avem parte de momentele lor frumoase împreună, uneori extrem de intense, dar care vin cu o promisiune ce îți topește inima. Va las să descoperiți despre ce anume vorbesc. 🙂
În rest, deși cartea este scurtă, în momentul în care a apărut a fost că o rază de speranță, singura modalitate prin care puteai să te asiguri că personajele tale sunt bine și că își continuă viața așa cum își doresc. A fost și momentul de care avea, nevoie pentru a-i mai vedea o dată și pentru a le spune cât de dor îți era de ei. Recunosc, i-am spus destul de des lui Rhys asta, pentru că îmi lipsea tare, tare, taaaaaaaaaaaaaaaare mult. Eu deja am citit cartea a 4-a și vă pot spune cu mâna pe inimă că a fost genială, deosebită și extrem de senzuală, mult mai senzuală decât toată trilogia la un loc. 🙂 Așteptăm Editura RAO să ne facă o bucurie cât mai curând.
ACUM GĂSEȘTI CARTEA PE Cartepedia









