Bram Stoker

Bram Stoker (1847–1912) a fost romancier irlandez și manager de teatru, autorul romanului gotic „Dracula” (1897) și al cărților „The Jewel of Seven Stars” și „The Lair of the White Worm”.

  • Data nașterii08/11/1847
  • Data decesului20/04/1912
  • Locul nașteriiClontarf, Dublin, Irlanda
  • Genuriliteratură gotică, horror, roman fantastic, mister
Portret Bram Stoker

sursă foto

Biografie Bram Stoker

Bram Stoker: autorul romanului Dracula

Abraham „Bram” Stoker (8 noiembrie 1847 – 20 aprilie 1912) a fost un romancier irlandez, născut la Clontarf, lângă Dublin. A studiat la Trinity College și a lucrat în administrație și jurnalism înainte să devină managerul celebrului actor britanic Henry Irving, la Lyceum Theatre din Londra. Interesul pentru teatru, folclor și atmosfera întunecată a epocii victoriene a influențat literatura sa fantastică și gotică.

Dracula: romanul gotic din 1897

„Dracula” a apărut în 1897 și este construit din jurnale, scrisori, telegrame și înregistrări ale unor personaje. Jonathan Harker ajunge la castelul misteriosului conte în Transilvania, iar ulterior Mina, Lucy, Van Helsing și ceilalți descoperă consecințele puterilor vampirului. Structura epistolară creează impresia de documentare, însă relatarea este ficțională.

Dracula și istoria României: ce este real?

Castelul, călătoriile și folclorul din roman reflectă informații culese din cărți și imaginația autorului. Stoker nu a vizitat Transilvania pentru documentarea poveștii. Contele Dracula nu este o biografie a lui Vlad Țepeș; asocierea numelui cu figura domnitorului este numai unul dintre elementele discutate de istorici și cercetători literari. Prezentarea romanului ca relatare factuală despre istoria României este incorectă.

Van Helsing și influența asupra vampirilor din cinema

Profesorul Abraham Van Helsing joacă un rol important în identificarea pericolului și în confruntarea cu Dracula. Romanul a influențat decisiv filmele, benzile desenate și numeroase romane cu vampiri. În special ecranizările din secolul XX au schimbat aspectul, comportamentul și povestea contelui. Unele idei considerate astăzi „reguli ale vampirilor” provin mai mult din adaptări decât din textul lui Stoker.

The Jewel of Seven Stars și alte romane supranaturale

The Jewel of Seven Stars (1903) este un roman gotic despre mistere egiptene, arheologie și reînviere. The Lady of the Shroud (1909) combină intriga romantică și misterul, iar The Lair of the White Worm (1911) folosește legende și teme supranaturale. Stoker a scris și The Mystery of the Sea (1902), demonstrând că bibliografia sa nu se limitează la vampiri.

Dracula: ediții integrale și adaptări

Booknation publică mai multe recenzii, între care o altă interpretare a romanului Dracula. Când alegi o ediție, verifică dacă include integral structura epistolară și dacă este traducere, adaptare ilustrată ori repovestire. Titlul poate apărea și în volume cu ilustrații sau texte prescurtate, iar ecranizările nu redau întotdeauna fidel evenimentele.

Cu ce carte Bram Stoker să începi?

„Dracula” este primul titlu recomandat pentru atmosfera gotică și pentru influența culturală. Pentru cititorii atrași de misterele Egiptului, The Jewel of Seven Stars este o alternativă; pentru un roman mai neobișnuit, The Lair of the White Worm. Este utilă și lectura în contextul anxietăților victoriene despre știință, migrație, sexualitate și schimbare socială.

Cărți scrise de Bram Stoker

11 cărți scrise de Bram Stoker. Deschide un titlu pentru preț, rezumat și detalii.

Recenzii ale cărților de Bram Stoker

3 recenzii publicate pe Booknation, nota medie 9.3/10.

Recenzie „Dracula” de Bram Stoker

Publicată la 13.02.2021

Recenzie scrisă de Angela

Dracula, publicată pentru prima dată în 1897, nu a cunoscut de la început un succes răsunator, din contră. Meritele i-au fost recunoscute după moartea…

Întrebări frecvente despre Bram Stoker

Cine a scris Dracula?

Bram Stoker, scriitor irlandez; romanul a apărut în 1897.

Bram Stoker a vizitat Transilvania?

Nu există dovezi că a vizitat-o; s-a documentat din surse scrise.

Contele Dracula este identic cu Vlad Țepeș?

Nu. Este un personaj ficțional, iar relația cu istoria domnitorului este doar parțială.

Cum este scris Dracula?

Ca roman epistolar, din scrisori, jurnale, telegrame și alte documente fictive.

Ce alte romane horror a scris Stoker?

The Jewel of Seven Stars și The Lair of the White Worm.

Cu ce carte să încep?

Dracula, preferabil o traducere integrală cu notele necesare contextului victorian.