Recenzie “Chemarea străbunilor” de Jack London

de | apr. 11, 2022 | Beletristică, Literatura Universală, Recenzii cărți

Chemarea străbunilor este un roman de aventură care relatează viața lui Buck un câine cu sânge de lup. La început, Buck trăiește o viață liniștită în familia unui judecător, acolo a și văzut lumina zilelor. Este înconjurat de dragoste și este considerat un adevărat membru al familiei. Însă, într-o zi Buck este furat de către un negustor de câini și este vândut ca câine de tracțiune în nordul Canadei. Astfel, viața lui Buck se schimbă la 360 de grade. Aici descoperă frigul, foamea, bătaia. Dar mai ales aici i se trezesc instinctele sălbăticiei în care lupta pentru supraviețuire se dă pe viață și pe moarte.

Descoperim în această poveste a lui Buck viața câinilor de tracțiune. Simțim milă și compătimire, dar mai ales sentimente de repulsie față de multitudinea personajelor negative care sunt prezente pentru a contura în detalii multiplele chinuri prin care trece un câine de tracțiune.

Jack London își croiește istoria în jurul unui câine. Acesta are personalitate, gânduri și moduri de a acționa care îl evidențiază ades de ceilalți reprezentanți ai rasei sale. Buck apare drept un câine ager, puternic și destoinic.

Atunci când în viața lui Buck apare și un stăpân bun, John Thornton, Buck cunoaște cu adevărat fericirea canină. Legătura strânsă care apare între câine și stăpânul său vine să evidențieze încă o dată, că dintre toate animalele domestice, câinele este cel mai credincios omului. Autorul a intercalat o scenă unde Buck își salvează stăpânul.

Desigur citind Chemarea străbunilor am fost dusă cu gândul la cealaltă operă a lui Jack London care tratează viața wild-ului – Colț Alb. Sălbăticia este deci o temă comună acestor două romane. Asemănarea merge și mai departe de atât, cele două personaje principale parca ar fi înrudite. O fi Buck vreun urmaș al lui Colț Alb?! Jack London a dezvoltat ideea sălbăticiei în două părți diametral opuse. În Colț Alb un lup este domesticit, iar în Chemarea străbunilor un câine devine sălbatic.
Recomand cu drag ambele romane!

Titlu: CHEMAREA STRĂBUNILOR
Autor: Jack London
An apariție : 215
Editura: REGIS
Nr. Pagini: 110
Limba: Română
Gen Literar: Literatura clasica
Nota recenzorului: 9 / 10
Vizualizari recenzie: 7027

Alte recenzii de la Jack London:

Îți plac concursurile cu cărți? 😁

Află primul când lansăm un concurs nou! Primești un email de la noi doar atunci când lansăm un concurs cu și despre cărți!

Alte recenzii care ți-ar plăcea:

Recenzie „Fiica din Spania” de Lorena Hughes
Recenzie „Fiica din Spania” de Lorena Hughes

Fiica din Spania este un roman cu nuanțe romantice împletite cu nuanțe suave de thriller ce ne poartă pașii în cercetare, descoperire și iertare. Lorena Hughes ne arată că o pierdere nu vine niciodată fără o compensație. Dacă această compensație este pe măsura pierderii acest lucru rămâne de văzut în funcție de așteptările și de năzuințele primitorului dar, mai ales, de deschiderea sufletului acestuia față de nou și renaștere

Recenzie „Sora din umbră” de Claire Douglas
Recenzie „Sora din umbră” de Claire Douglas

Sora din umbră este un thriller plin de suspans dar, mai ales, plin de răsturnări de situație. Claire Douglas maiestuos învăluie povestea în mister, indicii și descoperiri neașteptate menite a ne demonstra că, de multe ori, adevărul este exact sub nasul nostru și doar orbirea din dragoste ne momește în a nu vedea ceea ce întotdeauna a stat sub ochii noștri.

Recenzie ”Graceless Heart” de Isabel Ibañez
Recenzie ”Graceless Heart” de Isabel Ibañez

Dragostea este cea mai periculoasă formă de magie. Ravenna Maffei este sculptoriță, însă adevăratul ei secret este magia care îi curge prin vene. În Italia secolului al XV-lea, un asemenea dar înseamnă condamnare la moarte. Pentru a-și salva fratele, Ravenna participă...

0 0 votes
Article Rating
Taisia Crudu a fost redactor Booknation.ro și a scris 211 articole. Dacă îți place acest articol, poți vedea toate articolele scrise de Taisia Crudu aici.
Mă numesc Taisia și sunt o cititoare înflăcărată! Citesc, pentru că este un mod agreabil de a petrece timpul liber și a îmbina utilul cu plăcutul. Îmi place lectura fiindcă îmi dă posibilitatea să evadez din realitate și să trăiesc mai multe vieți. Am oportunitatea să vizitez diferite locuri, să simt o multitudine de sentimente și senzații atunci când totul mă ține pe loc sau când cad în rutina zilnică. Și desigur, îmi place să cred că cu fiecare carte citită “cresc” un pic. Încerc să găsesc ceva “bun” în fiecare lectură. După fiecare carte devin mai curioasă și mai motivată să citesc mai mult, să descopăr lucruri noi și interesante. Este poate cel mai ușor mod de a te redescoperi și a te reinventa. Cititul e la modă!
Subscribe
Notify of
guest

0 Comentarii
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments